Dominik Gajda
Dominik Gajda

Niemal rok trwał remont siedziby terenowej w Rybniku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Miejsce, w którym setki rybniczan i mieszkańców okolic miasta mogło oddać ten najbardziej życiodajny ze wszystkich płynów, zlokalizowane jest przy ulicy Rudzkiej w zabytkowej kamienicy od ponad 60 lat. Teraz dzięki inwestycji, która pochłonęła prawie 5 milionów zł wykonanej przez firmę Toman z Turzy Śląskiej, centrum odzyskało blask. Firma postawiła nie tylko optymalne warunki finansowe, ale także ustanowiła okres gwarancji na 5 lat. W postępowaniu przetargowym wzięło udział sześć przedsiębiorstw.

Co weszło w zakres prac remontowych? Specyfikacja Warunków Zamówienia wyjaśnia, że była to inwestycja o charakterze kompleksowym i całościowym, która dotknęła wszystkich elementów funkcjonowania placówki. Dokument bowiem stanowi, że "Przebudowa obejmuje: wszystkie roboty rozbiórkowe, murarski, konstrukcyjne, elewacyjne wraz z montażem stolarki okiennej i drzwiowej". Roboty ogólnobudowlane objęły m.in. rozbiórkę dwóch budynków gospodarczych, wykonanie zewnętrznych schodów do piwnicy, remont podłóg i posadzek oraz dachu, remont tynków wewnętrznych i malowanie. Pojawiły się nowe miejsca parkingowe, ale także nowa zieleń. Zgodnie z najnowszymi trendami od razu wykonano prace termomodernizacyjne (polegające m.in. na ociepleniu ścian cokołu i termomodernizacji ścian zewnętrznych). W ramach modernizacji placówki wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Pomyślano o osobach z niepełnosprawnościami, konstruując dla nich rampę. W ramach prac sanitarnych zainstalowano centralne ogrzewanie, wykonano wewnętrzną instalację wodociągową, kanalizację sanitarną, instalację gazu oraz wentylację mechaniczną i klimatyzację. Zainwestowano również w nowe, przyjazne dla środowiska oświetlenie.

W nowoczesnej, odrestaurowanej siedzibie krwiodawstwa igła ukłuje pacjenta po godzinie 7 rano 13 lutego. Jednocześnie będzie mogło oddać tu krew i osocze aż 15 krwiodawców.

- Roboty budowlane, to inwestycja na około 4,5 mln zł i całość środków pochodziła z projektu unijnego, za co ministerstwu bardzo dziękujemy. Natomiast koszty wyposażenia i sprzętu, to koszt około 7 mln zł. W to wchodzi umeblowanie, wyposażenie sal, sprzęt medyczny, wagomieszarki, laptopy, komputery, oprogramowanie. Rybnicki oddział wołał o remont od lat, więc bardzo się cieszę, że do tego oddziału przyszedł XXI wiek i miejsce to, posłuży nam na kolejne długie lata" - stwierdziła Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu podczas oficjalnego otwarcia placówki.

Podczas ceremonii obecny był również prezydent miasta Piotr Kuczera, który zauważył, że dla każdego miasta mieszkańcy, którzy są w stanie oddać krew dla innych współobywateli, stanowią skarb, a odnowiony budynek to prawdziwa perła. Warto dodać, że obiekt pozostaje pod opieką konserwatora zabytków, co jeszcze komplikowało prace.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz