Materiał partnera / Adobestock
Materiał partnera / Adobestock

Podkład korkowy - parametry jak marzenie

Podkład korkowy, który polecamy zwłaszcza tu https://korexradom.pl/category/podklad-korkowy to wyjątkowej jakości izolacja niwelująca utratę ciepła i tłumiąca dźwięki. Ma więc zastosowanie wszędzie, gdyż w każdym miejscu - niezależnie czy mieszkamy na osiedlu, czy w domu jednorodzinnym - te parametry są niezbędne. Jego zdolności termiczne zachwycają, współczynnik przewodzenia ciepła zaś (na poziomie 0,053 W/mK) klasyfikują go wśród trudnopalnych materiałów izolacyjnych. 

Korek przez cały czas zachowuje swoje właściwości termiczne w szerokim zakresie temperatur, co sprawia, że tak samo dobrze sprawdza się podczas mroźnych zim, jak również w czasie upalnej pory letniej. To samo powiemy o izolacji akustycznej, dzięki czemu ograniczone są nieprzyjemne doznania słuchowe - hałas i wibracje. 

Podkład korkowy - z czego się składa?

Zastanawiać może, jak to możliwe, że ten niepozorny podkład ma tak ogromne możliwości. Wszystko to dzięki jego przemyślanej budowie, która decyduje o wspaniałych właściwościach. Tkanka korka bowiem składa się z wielu martwych komórek, jednak w przestrzeniach między nimi znajduje się gaz o składzie zbliżonym do powietrza. Stanowi on aż 90% objętości materiału. Taka konstrukcja decyduje o tym, że kurek perfekcyjnie ochrania wnętrze przed utratą ciepła. To również wpływa na inne pozytywne aspekty, jak to, że materiał ten jest przyjemnie ciepły w dotyku. 

Jak montować podkład korkowy na podłodze?

Żeby podkład korkowy służył nam jak najlepiej, warto stosować się do najważniejszych wskazówek jego montażu. Nie róbmy tego od razu po zakupie, gdyż ważna jest aklimatyzacja korka. W tym celu wyciągnijmy go z opakowania i pozostawmy na 48 godzin w miejscu montażu. Kiedy już zabierzemy się do pracy, nim zaczniemy go układać, zniwelujmy większe nierówności podłogi. Podkład korkowy powinniśmy kłaść na suche i wyrównane podłoże. Należy układać je w rzędach, ale w przeciwnym kierunku do paneli, dzięki temu przerwy między obydwiema warstwami nie będą się na siebie nakładać. Szczeliny między pasmami nie powinny być za duże, optymalnie jak mają od 1 do 2 mm.

Poznaliśmy specyfikację podkładów korkowych na podłogę, udowadniając, że to materiał godny uwagi w zdecydowanej większości przypadków. Nieprzypadkowo jego popularność rośnie, tak samo jak innych podobnych materiałów. Przykładem rolka korkowa, która jednak ze względu na bardziej zbity materiał, stosowana jest raczej do izolacji termicznej oraz akustycznej ścian.

Komentarze

Dodaj komentarz