UM Rybnik
UM Rybnik

Minęło ponad 5 lat od ostatniej kampanii samorządowej. Kadencja rady miasta i prezydenta zostały przedłużone o sześć miesięcy z uwagi na wybory parlamentarne z października 2023 roku. I tak mamy do czynienia z najdłuższą kadencją jednostek samorządu terytorialnego po 1989 roku. Jesteśmy w momencie, w którym zaczyna się agitacja wyborcza kandydatek i kandydatów. Wszyscy, którzy mają ambicje polityczne będą zabiegać o wsparcie wyborców, które może stać się przepustką do zasiadania w radzie miasta. W Rybniku liczy ona dwadzieścia pięć osób.

W chwili obecnej koalicję wspierającą prezydenta Piotra Kuczerę współtworzą dwa ugrupowania – Koalicja Obywatelska oraz Wspólnie dla Rybnika. Miałem przyjemność przez ponad 5 lat pełnić rolę przewodniczącego rady i z perspektywy tych doświadczeń muszę stwierdzić, że była to kadencja długa i trudna. Naznaczyło ją kilka wydarzeń. Między innymi zmiany w sposobie finansowania samorządów dokonane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Oznaczały one mnie pieniędzy dla wspólnot lokalnych. Pozbawianie samorządów dochodów własnych sprawiło jednocześnie, że samorząd stał się klientem rządu i musiał prosić o kolejne dotacje. Ważnym czynnikiem kształtującym mijającą kadencję była również pandemia z początku 2020 roku. Musieliśmy wtedy zachować ciągłość funkcjonowania rady miasta i przenieść jej obrady do sieci. Nie było to łatwe. Ucierpiały na tym relacje osobiste.

Po tym trudnym czasie okazało się, że przerwa, która ma miejsce podczas każdej sesji rady miasta pełni istotną rolę – wtedy jest okazja, by prowadzić rozmowy bardziej osobiste. Ostatnią plagą mijającej kadencji samorządowej był atak Rosji przeciw Ukrainie. Ten nadal trwa, a polskie samorządy we współpracy z obywatelkami i obywatelami nadal pomagają uchodźcom wojennym. Za nami wiele miesięcy ciężkiej i mozolnej pracy. Wszystko po to, by zachować potencjał rozwojowy Rybnika. Osiągnęliśmy w tym trudnym czasie wiele – droga regionalna, rewitalizacja kopalni Ignacy, budowa mieszkań w kwartale Hallera oraz w innych lokalizacjach, czy też tworzenie przestrzeni do spędzania czasu wolnego – kąpieliska w Kamieniu i Chwałęcicach, bulwary, galeria sztuki, czy też edukatorium Juliusz.

W planach są kolejne realizacje. Mamy pomysły na to, by pozyskać poważne środki europejskie, które mam nadzieję, że będą służyć kolejnym pokoleniom. Przed nami ważny czas – czas wyborów i decyzji wiążących na kolejne lata.

Wojciech Kiljańczyk - Zastępca Prezydenta Miasta Rybnik

1

Komentarze

  • Kubbnna 13 marca 2024 13:35Jezeli naprawde chcesz podarować Komuś wysoką dietę , dojścia, oraz "ustawić" jego rodzinę, a nie masz nic innego ciekawszego do roboty ..ulegnij wszechobecnej propagandowej presji, z pytaniem kto wygra.... i idź na wybory głosować . . a jesli masz to tam gdzie powinieneś mieć to idź na inną zabawę bo i tak z tego nic Tobie. Oni wszyscy tylko obiecują a pozniej " kicha " jak Aqapark w Jastrzębiu ktory dziś widzicie jak " świnia niebo."

Dodaj komentarz