Polskę, jak długą i szeroką, w ostatnich czasach rozgrzewa dyskusja. W jaki sposób rozwiązać palący problem braku mieszkań dla mieszkańców naszego kraju, zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy? Okazuje się, że liberalna ortodoksja, która nakazuje wszystko pozostawić do uregulowania wolnemu rynkowi, nie zdaje już egzaminu. Młodzi ludzie, którzy pracują za mniejsze pieniądze i którzy bardzo często nie mają zdolności kredytowej, nie mogą zaciągnąć pożyczki, by zakupić dla siebie swoje "M". Jednocześnie to właśnie brak własnego kąta w wielu przypadkach wstrzymuje młodych przed podjęciem decyzji o założeniu rodziny. To z kolei przekłada się na tragiczny w skutkach bilans demograficzny. Dlatego co bardziej zaradni włodarze miast zaczęli inwestować w ideę Towarzystw Budownictwa Społecznego. Na czym ona polega? Otóż samorządy budują bloki z mieszkaniami na wynajem, przy czym cena wynajmu jest wyższa niż w lokalach komunalnych, ale niższa niż ta, którą oferuje rynek. Warto dodać, że mieszkania te mają podwyższony standard. W Rybniku TBS mają nazwę "Nasz Dom". W ramach tego przedsięwzięcia mają powstać bloki w Boguszowicach przy ulicy Sztolniowej oraz przy ulicy Okulickiego w Radziejowie.
Jednak wydaje się, że najjaśniej świecącą perłą w koronie będą budynki przy ulicy Hallera w samym centrum miasta. Dwa zabytkowe budynki, które znajdowały się w tragicznym stanie, właściwie zostały reanimowane. Trzeci, nowo wybudowany obiekt mieszkalny w maksymalnym stopniu został wkomponowany w XIX -wieczną tkankę miejską. Warto podkreślić, że wcześniej wokół była pusta przestrzeń, właściwie betonowy plac. Teraz powstał tu kwartał "Rzeczna", gdzie znajdują się wielopoziomowy parking, galeria sztuki i właśnie bloki mieszkalne. Tu miejsce znajdzie dla siebie 80 rodzin. Powierzchnia lokali będzie się wahać od 38 do 65 metrów kwadratowych. Mieszkania są wyposażone w loggie (czyli wnęki w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, otwarte na zewnątrz, oddzielone drzwiami i oknami od pomieszczeń wewnętrznych) oraz w komórki. Każda klatka została wyposażona w windę. Budynki są w monitorowane oraz w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ma to być również miejsce pełne zieleni, które zapewni optymalne warunki do życia. Prezydent miasta Piotr Kuczera wskazał: - Jestem po rozmowie i z kierownikiem galerii i architektami. Wymyśliliśmy skwer, który będzie wprowadzeniem do galerii Rzeczna, a jednocześnie będzie miejscem, w którym będą prezentowane instalacje, rzeźby. Będzie także wyspa zieleni dookoła budynków. Myślę, że to będzie bardzo ciekawy kawałek miasta z ciekawym wprowadzeniem od rzeki Nacyny do galerii.
O błyskawicznych postępach w pracach informuje Olgierd Zaraś, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku, który z dumą mówi: - W przebudowywanych budynkach A i B trwają roboty wykończeniowe. Obiekty są przygotowywane do oddania do użytkowania. Nowo budowany budynek C osiągnął etap „stanu surowego”, wykonano pokrycie dachu, trwa montaż stolarki zewnętrznej, montaż instalacji wewnętrznych – wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, teletechnicznej, wentylacyjnej, centralnego ogrzewania. Trwają również roboty tynkarskie
Generalnym wykonawcą inwestycji jest przedsiębiorstwo Wod-Pol, które za realizację tego przedsięwzięcia zainkasuje 43 miliony zł. Adam Marszałek prezes zarządu firmy powiedział: - Bardzo trudne było odtworzenie warstwy historycznej, bo znajdowała się ona właściwie na skraju ruiny. Myślę, że efekt tej czerwonej cegły jest znakomity. Sprostaliśmy temu zadaniu. Robiliśmy już podobne inwestycje, a nawet większe, także pod konserwatorem, ale takiej mieszkaniówki i w takim standardzie i w takiej technologii jeszcze nie. To jednak jest projekt z konkursu i to dosyć wymagający. Myślę, że tu się będzie dobrze mieszkało. Nowocześnie.
Kompleks mieszkalny w sercu miasta jest właściwie gotowy. Tauron musi jeszcze podłączyć prąd i w przyszłym tygodniu będzie można zacząć procedury odbiorowe. Za kilka tygodni szczęśliwcy, którzy zdążyli się zapisać na wynajem lokum, będą mogli się cieszyć tymi przeszklonymi, niezwykle jasnymi apartamentami. Ale mieszkania, dostęp do zieleni, nowoczesnego centrum sztuki, to nie wszystko. Oprócz nich w budynkach znajdą się także lokale usługowe. Młode rodziny będą mogły liczyć na żłobek oraz dwie restauracje (z japońskim sushi i z turecką kuchnią).
- To doskonała lokalizacja dla prowadzenia działalności handlowej, usługowej, biurowej. Centrum miasta to strategiczne miejsce, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Dzięki temu lokal będzie miał znakomitą widoczność i dostępność dla wielu potencjalnych klientów. Zapraszamy do kontaktu zainteresowanych najemców - zachwala inwestycję Olgierd Zaraś.
Na stronie internetowej TBS mieszkania w zasobie przy Hallera są podświetlone na czerwono. To znaczy, że znalazły już chętnych na wynajem. Podobnie jest zresztą w przypadku lokali przy Okulickiego i Sztolniowej. Rozeszły się one dosłownie w mgnieniu oka. Zainteresowanie jest wręcz ogromne i pokazuje, że idea budowy mieszkań na wynajem w przystępnych cenach (Czynsz będzie się mieścił w granicach 25 zł za metr kwadratowy) jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
Komentarze