"Czerwone gitary" to legenda polskiego big-beatu

Czerwone Gitary to zespół-legenda, który od ponad pół wieku bawi kolejne pokolenia Polaków. Ich hity, takie jak "Powiedz stary, gdzieś ty był?", "Kwiaty we włosach", "10 w skali Beauforta", "Nikt na świecie nie wie", "Biały krzyż", "Historia jednej znajomości" czy "Anna Maria", królowały w radiostacjach, na festiwalach i na winylowych płytach.

Zespół nagrał łącznie 15 albumów studyjnych i cieszył się niesłabnącą popularnością także za granicą, koncertując m.in. w Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

W czasach swojej największej świetności Czerwone Gitary nagrywały z Krzysztofem Klenczonem, charyzmatycznym liderem, którego później zastąpił Seweryn Krajewski. Choć brzmienie zespołu uległo zmianie, nie utracił on swoich fanów. Nowe piosenki, takie jak "Płoną góry, płoną lasy" i "Dzień jeden w roku", ponownie znalazły się na szczycie list przebojów.

Obecnie dorobek Czerwonych Gitar inspiruje kolejnych artystów, którzy nagrywają covery ich hitów. Piosenki zespołu są również chętnie wybierane przez uczestników popularnych talent show.

W skład zespołu wchodzą: Jerzy Skrzypczyk (perkusja, śpiew), Arkadiusz Wiśniewski (gitara basowa, śpiew), Mieczysław Wądołowski (gitara akustyczna, śpiew), Marek Jabłoński (gitara solowa) i Marcin Niewęgłowski (gitara solowa, śpiew).

Komentarze

Dodaj komentarz