Projekt M262a - Słuszny wybór - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska
Projekt M262a - Słuszny wybór - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Kompaktowa i nieskomplikowana bryła

Pierwszym z elementów wyróżniających funkcjonalny dom jest zwarta i prosta bryła. Taka forma sprawia, że budynek jest łatwiejszy w realizacji, czyli szybszy i tańszy w budowie, a także wygodny podczas późniejszego użytkowania. Chcąc zrealizować taki dom powinniśmy szukać projektów z nieskomplikowanym, najlepiej dwuspadowym dachem, to wpłynie na mniejsze koszty realizacji przedsięwzięcia oraz sprawi, że na wyższej kondygnacji nie będzie zbyt wielu nieustawnych zakamarków, niepotrzebnie zabierających cenną przestrzeń. Funkcjonalny dom to również obiekt minimalistyczny – pozbawiony zbędnych wykuszy, lukarn, kolumn i innych ozdobników – zazwyczaj kosztownych, a nie wpływających na praktyczny charakter budynku. Projekty gotowe ze strony https://projekty.muratordom.pl spełniające te warunki to między innymi domy: z dwuspadowym dachem najczęściej na planie prostokąta, z kolekcji małe i tanie albo w stylu nowoczesnej stodoły.

Wizualizacja domku
Projekt M245 - Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Optymalny układ wnętrza

Projekt domu funkcjonalnego powinien być opracowany z uwzględnieniem wygody i potrzeb całej rodziny oraz każdego z mieszkańców niezależnie od wieku. Wskazane, by część dzienna znajdowała się od strony południowej – co pozwoli na optymalne jej nasłonecznienie. Łazienka, kotłownia czy garaż mogą natomiast być zlokalizowane od północy, ponieważ ich intensywne oświetlenie nie jest aż tak istotne. Bardzo ważny jest też podział budynku na: część dzienną, czyli wspólną dla wszystkich mieszkańców i część nocną, czyli prywatną. Dzięki niemu domownikom, którzy są w strefie prywatnej – czyli w swoich sypialniach – nie będą przeszkadzać hałasy z kuchni czy salonu oraz brak intymności, związany z obecnością innych członków rodziny czy gości, przebywających w części wspólnej. Przeglądając gotowe propozycje od MURATORA, weź pod uwagę projekty z salonem i kuchnią na otwartym planie. Taki układ wnętrza jest szczególnie ważny w małych domach –  stwarza wrażenie przestronności i poprawia komfort użytkowania. Dla wielu inwestorów ważnym elementem budynku będą również: garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze oraz schowki, garderoby i spiżarnia. Takie pomieszczenia pomocnicze korzystnie wpłyną na funkcjonalność całego obiektu, oferując wiele cennego miejsca do przechowywania czy bezpiecznego i wygodnego zaparkowania samochodu.

Zastosowanie nowoczesnych technologii

Funkcjonalny dom to obiekt nie tylko kompaktowy i starannie rozplanowany, ale również wyposażony w nowoczesne technologie. Można zastosować w nim między innymi: czujniki oświetlenia aktywowane ruchem, sterowane pilotem żaluzje i rolety, centralny odkurzacz, nowoczesne ogrzewanie pompą ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła oraz instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii – fotowoltaikę i kolektory słoneczne. Dzięki nim użytkowanie domu będzie znacznie łatwiejsze i bardziej komfortowe. Ich zastosowanie znajdzie również odzwierciedlenie w wysokości rachunków za prąd czy ogrzewanie – umożliwiając niskokosztowe utrzymanie budynku.

Jaki powinien być funkcjonalny dom? Przede wszystkim wygodny w eksploatacji i przyjazny dla wszystkich mieszkańców. Ważny jest także przystępny koszt jego realizacji oraz późniejszego utrzymania, który nie nadwyręży zanadto domowego budżetu. Kryteria te spełnia wiele projektów gotowych, które znajdziesz w kolekcji MURATORA. Nie czekaj zatem i już dziś zapoznaj się z nimi – zbliżając się do realizacji marzeń o własnym, funkcjonalnym i ekonomicznym domu.

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów z MURATORA - https://projekty.muratordom.pl

Komentarze

Dodaj komentarz