fot. Andrzej Grygiel / UMWS
fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Nowe połączenie to owoc współpracy samorządów: Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Inwestycja ta z pewnością usprawni codzienne dojazdy do pracy i nauki dla blisko 1700 osób, które przemieszczają się między tymi miastami.

- Regularne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach, a to miasto warto przypomnieć, jest przecież bardzo ważnym ośrodkiem akademickim w regionie. Uruchomiliśmy – i to dosłownie – w ekspresowym tempie 3,5 mln zł z budżetu województwa na wznowienie kursów składów na tej trasie. Jednocześnie wzmacniamy pozycję Kolei Śląskich jako przewoźnika, które są coraz popularniejszym środkiem transportu za czym przemawiają liczby. Z oferty kolei skorzystały w ubiegłym roku 22 miliony pasażerów – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

Początkowo uruchomionych zostanie 8 par pociągów dziennie (4 w każdą stronę). Od 1 września 2024 r. liczba ta wzrośnie do 9 par, co zapewni jeszcze większą częstotliwość kursowania i komfort podróży.

- Rozmowy z Marszałkiem Województwa Śląskiego dotyczące stałych połączeń kolejowych pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami trwały od dłuższego czasu. Z perspektywy Rybnika był to temat niezwykle istotny i bardzo się cieszę, że udało się go doprowadzić do szczęśliwego finału - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Według danych GUS z Rybnika do pracy w Gliwicach dojeżdża blisko 1400 osób, z Gliwic do Rybnika blisko 300. A do tej liczby doliczyć trzeba też studentów uczelni wyższych, uczniów szkół średnich czy osoby przemieszczające się pomiędzy oboma miastami sporadycznie, jak choćby pacjenci gliwickiego Centrum Onkologii. Warto też pamiętać, że to połączenie kolejowe dla części rybniczan jest ważne również ze względu na możliwość bezpośredniego dojazdu do gmin znajdujących się na trasie pomiędzy tymi miastami, jak Knurów czy Leszczyny- zaznacza prezydent.

Trasa pociągów obejmie nie tylko Rybnik i Gliwice, ale również stacje i przystanki pośrednie: Rybnik-Paruszowiec, Leszczyny, Knurów i Przyszowice. To doskonała wiadomość dla mieszkańców tych miejscowości, którzy zyskają nowe możliwości komunikacyjne.

Nowe połączenie kolejowe to ważny krok w stronę poprawy komunikacji publicznej w regionie. Miejmy nadzieję, że inwestycja ta zachęci więcej osób do korzystania z ekologicznego i wygodnego transportu kolejowego.

Komentarze

Dodaj komentarz