Archiwum
Archiwum

Już od 1 lutego rodzice i opiekunowie składają wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Chętnych na dodatkowe świadczenie nie brakuje. Rodzice z województwa śląskiego do 25 kwietnia złożyli 376 tys. takich wniosków, w całym kraju 3,3 mln. Wypłata świadczeń na nowy okres rozpocznie od czerwca, ale już teraz większość złożonych wniosków jest załatwiona.

- Ci, którzy jeszcze wniosku o 800 plus nie złożyli warto, aby się pospieszyli. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia. Jeśli rodzic poprawny i kompletny wniosek złoży do 30 kwietnia, to ma zagwarantowaną wypłatę w czerwcu, czyli w pierwszym miesiącu nowego okresu świadczeniowego. A to oznacza, że nie będzie miał żadnej przerwy w wypłacie 800 zł – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. 

Jeśli wniosek wpłynie w maju, to ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, jeśli wpłynie w czerwcu - do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, to pieniądze na koncie pojawią się później i to już bez wyrównania za czerwiec.  Świadczenie ZUS wypłaci już tylko od miesiąca złożenia wniosku.  

- Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – dodaje rzeczniczka.

Świadczenie wychowawcze przysługuje, na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 800 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej 400 zł. Wniosek o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie. Można go wysłać przez aplikację mobilną mZUS, bankowość elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy portalu Emp@tia. 
Rodzice przy składaniu wniosków 800 plus najczęściej korzystają z bankowości elektronicznej, drugim kanałem, za pośrednictwem którego wpływa duża liczba wniosków, to PUE ZUS, a następnie aplikacja mZUS. Najmniej składanych wniosków jest przez portal Emp@tia.
 

2

Komentarze

  • Aby Polska 03 maja 2024 08:52Nie powinno być dnia "flagi" lecz ,powinnien byc dzień Polski zasilkowej." Od kiedy ukonczylem 45lat temu szkołe pamiętam zasilki dla niewyrabiajacych finansowo ,idace za nimi permamentne dka wszystkich podwyżki cen i nienadążajace płac ale mówiono ze to komuna winna bo lokomotywy stanisły . Później przeszedl szokujacy dr Balceriwicz, wielu popelnilo samobója , no po kolejnych latach lekkiego wyciszenia nastał znów złotego okres PISu ktory narobił "wszechobecnymi darami" takie zadłużenie budzetu ładnie to nazywajac deficytem , że od ilosci wzrostu cen i permamentnej inflacji wszystkie wspomnienia wróciły. Zawsze mieli jakiś powód: a to Covid ,a to wojna ,a to dzieci pierwsze i nie zwracajac na skutki kolejne dzieci drugie czyli 800+ ,babcie te czworga dzieciate i wychowujace , laptopy, czy bon na wypoczynek . Wszystko to dla Narodu ,wszystko to dla ich osobistych kierowniczych " gaż" gdyż w tych mimo walki z "kominami" nie szczedzili (ukazała sie nawet ustawa o urealnieniu dla osób kierujacych panstwem) ,wszystko to aby Polska i aby na flagi nie braklo. Aby Polska ,aby Polska ,aby Polska byla znow jak za komuny zasilkowa.. Kiedy kolejny zasilek ?! aaaa to kolejna wyplata lub emerytura.
  • hmm 30 kwietnia 2024 11:34Engels i Marks mają na noc. Komunizm PISowski polega na tym, ze daje się ludziom 800+ gdy równocześnie kradnie sie inflacją Ich oszczędności i zarobki ,czyli panstwo zmusza społeczenstwo do zycia za zasilki a nie za własną prace gdyz praca przestaje mieć sens .Aktualne wiec pytanie do wszystkich obrońców .... Czy jeszcze macie jakieś oszczędności ? czy jedziecie juz tylko na 800+.?!

Dodaj komentarz