Boks
Boks

Rybnicki medalista wygrał w Maroku dwie walki eliminacyjne, a następnie ćwiećfinał z aktualnym wicemistrzem Unii Europejskiej Węgrem Szalayem 25:15, w półfinale uległ na punkty (21:40) Kazachowi Olzasenowi Sattibajewowi.- Kazach był lepszy ode mnie. Na pewno przegrałem tę walkę, ale sędziowie naliczyli mu za dużo punktów. Wiele mam jeszcze do zrobienia. Ten sukces będzie mnie mobilizował do większego wysiłku – mówi siedemnastoletni Mateusz, uczeń pierwszej klasy piekarnictwa w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.Mateusz ma trzy siostry i młodszego brata. Brata nie ciągnie do boksu. Jego zwolennikiem jest tata Mateusza.- Mama mówi, że najważniejsze jest wykształcenie i że szkoła powinna być zawsze na pierwszym miejscu. Tata mówi, że szkoła jest tak samo ważna jak sport. Jeśli mam go uprawiać, to na poważnie. Jeśli będę się sportem bawił, to lepiej żebym się zajął nauką. Początkowo traktowałem treningi jak zabawę, ale to się szybko zmieniło. W przyszłym roku czeka mnie strat w mistrzostwach Polski. Muszę w nich zdobyć złoty medal, żeby wystartować w mistrzostwach Unii Europejskiej i Mistrzostwach Europy. W tym roku byłem trzeci w mistrzostwach kraju, ale trener kadry zabrał do Maroka tych zawodnikach, którzy najlepiej spisywali się w międzynarodowych turniejach. Dlatego między innymi znalazło się tam miejsce dla mnie.Mateusz Mazik wrócił do domu we wtorek o czwartej nad ranem. Przyjechał z Okęcia, gdzie po przylocie samolotu powitali go trener kadry seniorów Ludwik Buczyński i prezes Polskiego Związku Bokserskiego Adam Kusior. Nie mógł odespać długiej podróży, bo wszyscy chcieli z nim porozmawiać. Odwiedził też Gimnazjum nr 5 w Rybniku Boguszowicach, którego jest absolwentem. Z trenerami z RMKS-u spotkał się na treningu we wtorek o 17.* * *W miniony weekend w Częstochowie odbył się 10. Ogólnopolski Turniej Bokserski im. Szyińskiego, w który wystartowało 91 zawodników z 20 polskich klubów. Wśród młodzików Łukasz Gawliczek, Kamil Marcinkowski i Piotr Filipowski (wszyscy RMKS Rybnik) wygrali swoje kategorie wagowe, a ostatni z wymienionych został też uznany za najlepszego zawodnika w tej kategorii wiekowej; drugie miejsce zajął Daniel Mentlewicz. Wśród kadetów 3. miejsce wywalczył Bartek Enerlich, a wśród juniorów Mateusz Depczyński (60 kg).Trenerami sekcji boskerskiej RMKS są: Anatol Jakimczuk, Zbigniew Gąsiorowski i Bogadan Pisulski. (g)