Sprawny układ komunikacyjny

Pierwszorzędną sprawą jest przebudowa drogi krajowej 81, która ruszy niebawem. Ten odcinek trasy jest w tak złym stanie technicznym, że przyczynia się do licznych wypadków samochodowych. Z końcem roku rozstrzygnięto przetarg na modernizację drogi, która zyska porządną nawierzchnię z asfaltobetonu. Osobny wyłoni wykonawcę ekranów akustycznych. Dlaczego obu przedsięwzięć nie załatwiono w jednym przetargu? – Aby uniknąć płacenia głównemu wykonawcy wysokiej marży za dodatkowe zbudowanie ekranów – tłumaczy Waldemar Socha.
Dużym przedsięwzięciem będzie również modernizacja dróg wojewódzkich (Wodzisławskiej, Armii Krajowej, Rybnickiej i Pszczyńskiej). Kilka dni temu rozpoczęła się budowa wiaduktu nad pierwszą z wymienionych ulic. Na razie firma z Żywca usypie ziemne zwały. Wiosną ruszą prace w betonie i stali, które mają potrwać zaledwie trzy miesiące. Dzięki wiaduktowi zniknie prowizoryczne szpetne rondo, zaś aleja AK będzie przechodziła nad Wodzisławską. Powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie, co z pewnością ucieszy kierowców. Cała inwestycja pochłonie 30 mln zł. Dwie trzecie środków pochodzi z funduszy UE. W tym roku czeka też żorzan pierwszy etap remontu ulicy Boryńskiej, który ma kosztować 400 tys. zł. W efekcie powstanie efektowny deptak. Trochę podobny do promenady na Górnym Przedmieściu, ale bez nawiązania do historii.
Tomasz Górecki, rzecznik magistratu, dodaje, iż żorskie dzielnice wzbogacą się o szereg nowych dróg lokalnych, chodników, deptaków i parkingów. Wiele przedsięwzięć wesprą finansowo spółdzielnie mieszkaniowe. W osiedlu Korfantego powstanie chodnik od bloku nr 4 do alei Zjednoczonej Europy oraz promenada i parking samochodowy. Są też pieniądze na chodniki wzdłuż ruchliwych ulic Szczejkowickiej i Mikołowskiej. Remont czeka nadto ulicę Boczną, przy której działa kilka dużych firm budowlanych. W inwestycji partycypuje firma Śląski Asfalt. W osiedlach Pawlikowskiego i Sikorskiego pojawi się m.in. kilka dużych parkingów. Nowy wizerunek zyska także plac im. Księcia Władysława. Przypomnijmy, iż w czasach PRL-u tkwił tu czołg, teraz stoi pomnik księcia, który w 1272 roku nadał Żorom prawa miejskie.

2

Komentarze

  • jan zorski zory 30 stycznia 2007 09:50tak trzymac.
  • kaze Sprawny uklad komunikacyjny 25 stycznia 2007 19:07Panie prezydencie!Zapomnial pan,ze Zory to tez dzielnice takie jak np.Rowien. Jezeli cos nowego powstanie w Rowniu to tylko dzieki mieszkancom,ktorzy robia to w tzw.Czynie spolecznym.To,ze w Rowniu jest piekna restauracja Wenecja,ladna szkola,kosciol,sklepy to tylko zasluga ludzi Rownia.Czym pan moze sie pochwalic przed mieszkancami Rownia /chyba nie chodnikami/?Mieszkancy Rownia tez oczekuja czegos od pana nie tylko goloslownych obiecanek i wyremontowanego auta strazackiego.

Dodaj komentarz