Obrazy Wiesławy Hołyńskiej uderzają swą kolorystyką i dużą ekspresją
Obrazy Wiesławy Hołyńskiej uderzają swą kolorystyką i dużą ekspresją

Breakdance – współczesna metamorfoza – to tytuł dość zaskakującej wystawy prac raciborzanki Wiesławy Hołyńskiej, jaką otwarto w Galerii Sztuki Teatru Ziemi Rybnickiej. Tworzą ją czarno-białe fotogramy i kontrastujące z nimi bardzo barwne, ekspresyjne. I jedne, i drugie przedstawiają młodych ludzi w tańcu wymagającym niemałych umiejętności gimnastyczno-akrobatycznych.
Obrazy w technice kolażu artystka skomponowała ze zdjęć, które wykonała na zniszczonym przez powódź w 1997 roku zaniedbanym raciborskim kąpielisku. Rozmazani w ruchu chłopcy występują tu w surowej scenerii starych ścian okraszonych rysunkami graffiti i gruzu. Poza nimi nie ma tam żywego ducha. – Sceneria była bardzo ważna, bo breakdance jest wzniecaniem życia poprzez ruch, co właśnie dzięki kontrastowi tej martwej przestrzeni można było wydobyć – opowiada Wiesława Hołyńska. Autorka jest historykiem sztuki. W ośrodku dla osób niepełnosprawnych prowadzi zajęcia artoterapii. To właśnie z niepełnosprawnymi zrealizowała wcześniej projekt artystyczny „Obrazy chmur”, obejmujący realizację filmu i spektaklu teatralnego, prezentowany zresztą również w TZR.
W czasie wernisażu w teatralnej galerii z myślą o niewtajemniczonych odbył się również pokaz tańca breakdance w wykonaniu rybniczanina Łukasza Wkroty.

3

Komentarze

  • redakcja Od redakcji 04 lipca 2018 09:19Nie wpuszczamy komentarzy chamskich, obraźliwych, nawołujących do przemocy. Pozostałe trafiają na naszą stronę, a niektóre nawet do papierowego wydania gazety:) A czy możemy dowiedzieć się, o co chodzi z "głuchym dziennikarzem"? Btw gratulujemy refleksu, wydarzenie z 2007 roku, tekst z 2007 roku, to już ponad dziesięć lat minęło :)
  • WieHo głuchy dziennikarz 03 lipca 2018 20:38i niech Szanowna Redakcja będzie na tyle uczciwa, żeby nie usuwać komentarza, jak już to raz uczyniła. Cenzura w demokratycznym państwie??????
  • WieHo głuchy dziennikarz 03 lipca 2018 20:36Chłopie, naucz się słuchać, naucz się być uważnym i przede wszystkim OBECNYM jak przeprowadzasz wywiad!!!! Jeśli nie interesują Cię wydarzenia artystyczne, nie czujesz tego, to po prostu nie przychodź na wernisaże w charakterze dziennikarza. Pisz o remoncie dworcowych kibli albo o pijanych kierowcach. Z pewnością będziesz bardziej wiarygodny. A może po prostu... ZMIEŃ PRACE! To wyjdzie nam wszystkim na dobre

Dodaj komentarz