post image

Gmina Jastrzębie od blisko dwóch lat chce kupić nowy autobus do przewożenia dzieci na zajęcia w Domu Nauki i Rehabilitacji. Kłopot w tym, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie zamierza dołożyć ani grosza na ten cel.
Obecnie używany samochód ma już swoje lata i przeszło 160 tys. km przebiegu na liczniku. W ubiegłorocznym budżecie radni przeznaczyli na zakup nowego 54300 zł, czyli mniej więcej połowę potrzebnej kwoty. Druga część miała pochodzić z dotacji PFRON-u, który w minionym roku rozpoczął realizację programu wyrównywania różnic pomiędzy regionami w temacie likwidacji barier transportowych. Magistrat wystąpił do katowickiego oddziału funduszu z wnioskiem o dofinansowanie zakupu pojazdu, ale spotykał się z odmową. Przyczyną stało się zakwestionowanie przez PFRON rozliczenia dotacji udzielonych miastu w poprzednich latach. Tym samym pomysł zakupu samochodu upadł.
Prezydent Marian Janecki wspomniane pieniądze zapisał na liście tzw. środków niewygasających, które przeszły na ten rok, ale zmieniły się ceny. Obecnie zakup pojazdu do przewozu większej grupy niepełnosprawnych to wydatek rzędu 180 tys. zł. W tej sytuacji radna Alina Chojecka, przewodnicząca komisji skarbu, zaproponowała zapisanie w tegorocznym budżecie 90 tys. zł na nowy wóz. Tak też się stało. Rychło okazało się, że na pomoc ze strony PFRON- nadal jest niemożliwa. – Dostaliśmy informację, że w styczniu fundusz zawiesił realizację programu wspierającego likwidację barier transportowych – twierdzi wiceprezydent Franciszek Piksa.
Radna Chojecka nie zamierza jednak spasować. Za punkt honoru postawiła sobie znalezienie brakującej kwoty. Wystąpiła już z prośbą do prezydenta o wygospodarowanie dodatkowych 90 tys. zł np. z rezerwy budżetowej. – Nie złożyłam oficjalnego wniosku, bo nie potrafię wskazać źródła sfinansowania. Liczę jednak, że prezydent Janecki znajdzie pieniądze – mówi radna Chojecka. Jak deklaruje, wystarczy sygnał ze strony prezydenta, że są środki, a ona przekona już radnych, by zagłosowali za koniecznymi zmianami w budżecie.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.