Krystyna Kryszewska, szefowa OPS w Radlinie, namawia do wspólnego działania przeciw ubóstwu
Krystyna Kryszewska, szefowa OPS w Radlinie, namawia do wspólnego działania przeciw ubóstwu


Problem ubóstwa dotyczy coraz większej grupy osób, które z różnych przyczyn są zmuszone obniżyć dotychczasowy standard życia. Utrata pracy, płynności finansowej, rodzinny dramat, jak na przykład utrata bliskiej osoby lub choroba – to najczęstsze przyczyny ubóstwa. Krystyna Kryszewska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Radlinie, wskazuje jeszcze inne przyczyny: – Wiele osób dotkniętych jest ubóstwem z powodu niezaradności życiowej. Wychowywali się w biedzie i nie znają innego standardu życia, nie wiedzą, jak polepszyć swoją sytuację. To tzw. ubóstwo dziedziczone. Ubóstwo to również konsekwencja choroby alkoholowej. Ale trzeba pamiętać, że zwykle alkoholizm to także efekt życia w biedzie. Problemy narastają, a osoby nimi dotknięte sięgają po alkohol jako antidotum na nie.
– W pośpiechu zapominamy o osobach z problemami materialnymi. Niestety proces zubożenia postępuje z pokolenia na pokolenie. Jest to sygnał do działania – powiedział Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia, otwierając konferencję.
A działać możemy wszyscy. Przekonywała o tym uczestników konferencji Krystyna Kryszewska. Według niej, wspólną walkę z ubóstwem mogą razem podejmować samorząd, instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i lokalny biznes. – Organizacje pozarządowe mogą realizować wiele projektów aktywizujących ludzi ubogich do działania. Wspierać je mogą z kolei lokalni przedsiębiorcy, którzy na przykład zorganizują dodatkowe miejsca pracy lub też przekażą jakąś pomoc ubogim – twierdzi Kryszewska.
Wypracowane wnioski znajdą odzwierciedlenie w programach z zakresu pomocy społecznej samorządów z terenu powiatu wodzisławskiego. Być może staną się też doskonałym materiałem do opracowania projektów, które będą realizować organizacje pozarządowe przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej.



Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem zainicjowany został przez ojca Józefa Wrzesińskiego i Ruch ATD Czwarty Świat 17 października 1987 roku na paryskim Placu Praw Człowieka. Mottem tego spotkania stało się hasło ojca Józefa: „Tam, gdzie ludzie są skazani na życie w nędzy, łamane są prawa człowieka. Jednoczenie się dla ich poszanowania jest naszym najświętszym obowiązkiem”. W 1992 Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ogłosić ten dzień Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. (Amis)

Komentarze

Dodaj komentarz