Paweł Porwoł jest autorem wszystkich broszur z cyklu Zabytki Powiatu Wodzisławskiego. Zdjęcie: Starostwo Wodzisław
Paweł Porwoł jest autorem wszystkich broszur z cyklu Zabytki Powiatu Wodzisławskiego. Zdjęcie: Starostwo Wodzisław

Dziewiąta już broszura poświęcona najciekawszym zabytkom ziemi wodzisławskiej zatytułowana jest „Zespół Pałacowo-Parkowy w Kokoszycach”. Jej autorem, podobnie jak i poprzednich ośmiu publikacji, jest Paweł Porwoł, były dyrektor muzeum, znany historyk i badacz dziejów ziemi wodzisławskiej.
Jak mówi sam autor, poszukiwanie materiałów do najnowszej broszury z cyklu Zabytki Powiatu Wodzisławskiego było niezwykle żmudne. Bo mało zachowało się informacji o zespole pałacowo-parkowym w Kokoszycach. Jedynym i to dość szczątkowym źródłem okazało się Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach. – Dotąd sądzono, że pałac wzniesiono w 1793 roku, a okazało się, że 110 lat później. Po prostu omyłkowo odczytano rzymską datę na fasadzie budynku. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się napisowi widać, że nad niektórymi cyframi znalazły się dodatkowe kreseczki, które liczy się podwójnie – opowiada Porwoł. – Oznacza to tym samym, że kokoszyckiego pałacu nie wybudował Gustaw Baltazar von Czebulka, ale Wilhelm Franz von Zawadzki – dodaje badacz.
W 1928 roku pałac przekształcono w dom rekolekcyjny. Jednym z jego gości był Karol Wojtyła. Dzięki gruntownemu remontowi pałac odzyskał swój dawny blask. I nadal przyjeżdżają tu na rekolekcje ludzie z całego kraju. Cykl broszur, pod wspólnym tytułem Zabytki Powiatu Wodzisławskiego, od 1999 roku wydaje starostwo. – Broszury poświęcone najciekawszym zabytkom mają ocalić od zapomnienia to, co cenne w kulturze naszego powiatu, a jednocześnie upowszechniać wiedzę na temat spuścizny kulturowej wśród mieszkańców – tłumaczy Józef Szymaniec, rzecznik prasowy wodzisławskiego starostwa.
Dotychczas w ramach cyklu ukazały się broszury poświęcone drewnianemu kościołowi Wszystkich Świętych w Łaziskach, kościołowi ewangelickiemu Świętej Trójcy w Wodzisławiu, figurze św. Jana Nepomucena w Bluszczowie, bazylice Narodzenia NMP w Pszowie, drewnianemu kościołowi św. Anny w Gołkowicach, osiedlom robotniczym w Radlinie, kościołowi WNMP w Wodzisławiu. Wszystkie dostępne są na internetowej stronie starostwa – www.powiatwodzislawski.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz