O tym, że nie ma równych wobec prawa, przekonali się właściciele garaży w Jastrzębiu, którzy nie odwołali się od decyzji prezydenta wprowadzającej nowe stawki za wieczystą dzierżawę gruntów należących do skarbu państwa.
Okazuje się, że począwszy od tego roku w mieście obowiązują dwie taryfy. Dzierżawcy, którzy po otrzymaniu pism z informacją o podwyżce stawek odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, płacą według starych zasad. Ci, którzy nie zdecydowali się na ten krok, otrzymali już wezwania do zapłaty według nowych stawek. Jak to możliwe? – Taka sytuacja jest zgodna z prawem – wyjaśnia Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka magistratu. Taki stan rzeczy utrzyma się do momentu wydania decyzji SKO, która bądź zmusi prezydenta do uchylenia decyzji, bądź utrzyma ją w mocy. Właścicieli garaży bulwersuje, że podwyżki są tak drastyczne. W niektórych przypadkach sięgają nawet 800 procent.
Tymczasem stanowisko władz jest jasne: podwyżka była konieczna i uzasadniona prawnie. Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Artykuł 77 ustawy mówi, że „wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej może być aktualizowana nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie”. Aktualną wartość gruntów ocenia rzeczoznawca. Planowane są podwyżki nie tylko na terenach zabudowanych garażami, ale też obejmujące obszary, na których znajdują się bloki, domki jednorodzinne oraz obiekty usługowo-handlowo-przemysłowe. Prawo daje możliwość podniesienia opłat. Określa, że jest to stawka procentowa od wartości nieruchomości, ale nie reguluje, kiedy mają być przeprowadzone oraz czy mają być jednorazowe czy stopniowe.
Garażowicze nie zamierzają się poddawać. Wymogli na władzach powołanie nowego rzeczoznawcy, który wspólnie z ich przedstawicielami określa wartość gruntów, na których wybudowano garaże. Wśród właścicieli trwa też akcja mobilizowania się do składania wniosków o przekształcenie wieczystej dzierżawy w prawo własności. To w przyszłości uchroniłoby właścicieli garaży od takich sytuacji, do jakiej doszło jesienią ubiegłego roku. – O przekształceniu prawa do użytkowania wieczystego w prawo własności mówi się od dawna. Problem w tym, że nie wszyscy są do tego przekonani. Dlatego rozpoczęliśmy akcję informacyjną – mówi Wiktor Krywulko, pełnomocnik właścicieli garaży znajdujących się w kompleksie przy ul. Północnej.
Na ścianach garaży pojawiły się pisma informujące ich właścicieli o krokach, jakie muszą podjąć, by doszło do przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności. Prezydent Marian Janecki nie ukrywa, że jest zwolennikiem uwłaszczenia. – Do tego jednak potrzebna jest jednomyślność właścicieli garaży w danym kompleksie – zastrzega prezydent. (AK)
Komentarze