Aleksander Żukowski zapowiada opracowanie przewodnika po pozostałych częściach Zielonego Śląska
Aleksander Żukowski zapowiada opracowanie przewodnika po pozostałych częściach Zielonego Śląska

Niedawno do księgarń w regionie trafiła druga część przewodnika turystycznego „Szlakami Zielonego Śląska”. Pierwsza ukazała się w 2002 roku. Autorzy Aleksander Żukowski i Anna Gudzik, odpowiedzialna za część historyczną, opisali wschodnie rejony regionu, m.in. Rybnik, Czerwionkę-Leszczyny, Żory i Knurów. W sumie znalazły się w nim monografie 53 miejscowości. Nakład praktycznie już się wyczerpał, a autorzy mogli się cieszyć z sukcesu czytelniczego i rynkowego.
Druga część przewodnika opisuje okolice Rybnika, Rydułtów, Rud, Gaszowic, Lysek, Nędzy czy Jankowic. Tym razem pomysłodawca Aleksander Żukowski zaproponował współpracę Aleksandrze Matuszczyk-Kotulskiej. Powstała książka solidnie wydana, poręczna i funkcjonalna, w dodatku opracowana w sposób nowoczesny i bardzo przejrzysty. Przyda się każdemu, kto zechce bliżej poznać wspomniane zakątki, ich historię, zabytki. Aleksander Żukowski podkreśla, że Zielony Śląsk odnosi się do nazwy, której po raz pierwszy użył Gustaw Morcinek, a jej znaczenie sprecyzował Stanisław Berezowski, autor przedwojennego przewodnika po województwie śląskim. Podzielił Śląsk na biały, czarny i zielony. Do tego ostatniego zaliczył ówczesne powiaty rybnicki i pszczyński oraz ich okolice.
Przewodnik zawiera monografie 58 miejscowości. Można w nich znaleźć również lokalne ciekawostki, z których część napisano gwarą, a także sylwetki znanych osób z tych miejscowości. – Tym razem zwróciliśmy baczniejszą uwagę na zabytki i pamiątki techniki związane m.in. z górnictwem i koleją. Sam przejechałem na rowerze nieistniejący już szlak wąskotorówki od Rud po Szymocice i Nędzę. Tak trafiłem m.in. na unikatowy tunel na terenie przysiółka Piła. W przewodniku znajduje się jego zdjęcie. Starałem się sfotografować miejsca i obiekty, o których do tej pory tylko pisano. Tak było np. z tabliczką nagrobkową z Zawady Książęcej, na której widnieje nazwisko Dominika Sczuki, członka niemieckiego Selbstschutzu, który zginął w III Powstaniu Śląskim – opowiada Aleksander Żukowski. Autorzy opisali też dziesięć oznakowanych szlaków rowerowych, utrzymywanych przez oddziały PTTK, leśną ścieżkę w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie i ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną nad stawem rybnickim Gzel. Czytelnicy znajdą też propozycję ośmiu kolejnych szlaków wytyczonych przez autorów, a prowadzących m.in. drogami pożarowymi. Jest wśród nich 30-kilometrowa trasa wiodąca wzdłuż dawnej granicy państwa z lat 1922-1939.
Rozpoczyna się w rybnickich Stodołach, a kończy w raciborskiej kolonii Lukasyna, gdzie można zobaczyć okazałą Lipę Piłsudskiego. Zasadzili ją w 1936 roku polscy strażnicy graniczni. W przewodniku są również opisane dwa szlaki kajakowe (spływ Rudą i spływ Odrą). – Rower i kajak to przyszłość tego regionu – komentuje Aleksander Żukowski.
Z tego powodu przewodnik ukazuje całe bogactwo naszej ziemi. Autorzy podkreślają też, że swój udział w powstaniu książki ma liczne grono mieszkańców, którzy gromadzą informacje i ciekawostki związane z przeszłością ich miejscowości. To również dzięki nim w książce znalazło się wiele interesujących danych.

Komentarze

Dodaj komentarz