Facebook / Śląskie. Pozytywna energia
Facebook / Śląskie. Pozytywna energia

Saługa ponownie Marszałkiem

Wojciech Saługa, doświadczony samorządowiec i polityk, powraca na stanowisko Marszałka Województwa Śląskiego. Poparcie 29 radnych spośród 45-osobowego Sejmiku jasno wskazuje na silne poparcie dla jego wizji rozwoju regionu. Saługa w przeszłości z sukcesami sprawował tę funkcję w latach 2014-2018, a teraz stawia przed sobą ambitne cele na kolejną kadencję.

Wybierając Saługę na marszałka, traci on swój mandat poselski, gdyż obie funkcje są niezgodne z prawem. Jego następczynią może zostać Katarzyna Stachowicz, radna wojewódzka, która w poprzednich wyborach parlamentarnych osiągnęła najlepszy wynik spośród niewybranych kandydatów KO w danym okręgu. W najnowszych wyborach samorządowych zdobyła 52 394 głosy, co stanowiło najlepszy rezultat w województwie śląskim. Aktualnie ubiega się o mandat w Parlamencie Europejskim.

Nowy Zarząd województwa

W skład Zarządu województwa wchodzą następujące osoby: marszałek województwa Wojciech Saługa, wicemarszałkowie województwa Bartłomiej Sabat i Grzegorz Boski oraz członkowie zarządu Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk.

Bartłomiej Sabat, wybrany na funkcję wicemarszałka to wieloletni samorządowiec, radny dwóch kadencji Rady Miasta Częstochowy. Pełnił w tym czasie m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta. W latach 2019-2024 był zastępcą prezydenta Częstochowy. Ma doświadczenie w zarządzaniu jednostkami budżetowymi. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej oraz menedżerskich studiów podyplomowych MBA.

Grzegorz Boski od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Jest także członkiem Rady Naczelnej oraz Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2007-2012 był wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. Był członkiem Zarządu Krajowego Polskiej Rady Młodzieży, w tym przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tej organizacji. W latach 2007 - 2013 był prezesem Częstochowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Małej Przedsiębiorczości.

Joanna Bojczuk jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również studia podyplomowe Master Business of Administration w Wyższej Szkole Biznesu. W samorządzie pracuje od ponad 10 lat. Od 9 lat, związana jest z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, gdzie pełni funkcję m.in. Naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami.

Rafał Adamczyk jest politykiem, samorządowcem i urzędnikiem. Poseł na Sejm IX kadencji. Od 2024 roku był wicewojewodą śląskim. Jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Kształcił się podyplomowo w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego. Pracował w Urzędzie Miejskim w Będzinie, m.in. jako naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, a do 2015 jako pełnomocnik i rzecznik prasowy prezydenta  W styczniu 2024 powołany na stanowisko pierwszego wicewojewody śląskiego.

Koalicja 15 Października stawia na zrównoważony rozwój

Nowa koalicja, skupiająca Koalicję Obywatelską, Polskę 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewicę, liczy 27 radnych. Jej powstanie zwiastuje nową erę współpracy i kompromisu w Sejmiku. Koalicja 15 Października stawia na zrównoważony rozwój całego regionu, dążąc do wyrównania szans i pobudzenia potencjału miast i miasteczek mniejszych niż Katowice.

Priorytetem zatrzymanie młodych ludzi

Głównym celem nowego Zarządu Województwa jest zatrzymanie w regionie młodego pokolenia. Poprzez tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy, inwestycje w edukację i rozwój infrastruktury, władze chcą stworzyć warunki sprzyjające budowaniu przyszłości na Śląsku.

- Nowy zarząd województwa można określić, względem pochodzenia osób, które w nim zasiadają, jako geograficznie różnorodny. Jesteśmy z różnych części regionu, mamy silną reprezentację Bielska-Białej i Częstochowy. Celem jest, by Województwo Śląskie nie było regionem trzech prędkości, ale rzeczywiście rozwijało się w sposób zrównoważony. Bo na tę chwilę mamy silny ośrodek centralny, ale wiele miast i miasteczek właśnie względem rozwoju nie jest w stanie go dogonić. Priorytet to zatrzymanie w regionie młodych ludzi, stworzenie dla nich odpowiednich warunków do pracy i edukacji. Musimy zatrzymać proces migracji młodzieży do innych miast, by jednak stało się to możliwe, należy nasz region uczynić odpowiednio atrakcyjnym. Temu będą służyć także fundusze unijne, które jak najszybciej należy spożytkować – zaakcentował podczas konferencji prasowej marszałek Wojciech Saługa.

Nowy Przewodniczący Sejmiku

Oprócz wyboru nowego Zarządu, podczas sesji wybrano również nowego Przewodniczącego Sejmiku. Funkcję tę objął Jacek Jarco, doświadczony samorządowiec i przedsiębiorca. Wraz z Aliną Bednarz, Mirosławem Mazurem i Stanisławem Gmitrukiem, którzy pełnią funkcje Wiceprzewodniczących, poprowadzą oni obrady Sejmiku w nadchodzącej kadencji.

Nadzieja na lepszą przyszłość

Pierwsza sesja Sejmiku VII kadencji napawa optymizmem. Nowy Zarząd i Przewodniczący stawiają przed sobą ambitne cele, a Koalicja 15 Października zapewnia stabilną większość. Czy mieszkańcy Śląska będą mogli liczyć na zrównoważony rozwój, nowe inwestycje i zatrzymanie migracji młodych ludzi z regionu?

Komentarze

Dodaj komentarz