Michał Lenik z II klasy liceum profilowanego naprawia w pracowni uszkodzone radio samochodowe
Michał Lenik z II klasy liceum profilowanego naprawia w pracowni uszkodzone radio samochodowe

A że celem konkursu jest przekonanie najzdolniejszych, by chcieli uczyć się dalej właśnie w mechaniku, uczestnicy rywalizacji zwiedzili też szkołę i zobaczyli pokazy przygotowane dla nich.
Konkursowi jak co roku patronowali Stowarzyszenie Elektryków Polskich i prezydent Adam Fudali, który jest absolwentem tej szkoły. Drużynowo wygrali uczniowie gimnazjum urszulanek – Jakub i Łukasz Gojny oraz Przemysław Michalski. Ten ostatni zwyciężył też w klasyfikacji indywidualnej przed Sebastianem Ziętkiem (G nr 1) i Piotrem Spyrką (Społeczne Gimnazjum). Zgodnie z tradycją, konkurs był okazją do oficjalnego otwarcia kolejnej pracowni: elektroniki użytkowej. Jest tu osiem stanowisk, na których uczniowie mogą naprawiać sprzęt audio-video, komputery, a nawet telefony komórkowe. Nauczyciel ma do dyspozycji m.in. sprzęt multimedialny i zamiast prezentować niewielki układ scalony każdemu uczniowi z osobna, może przy użyciu kamery internetowej pokazać go w powiększeniu na dużym ekranie.
– Jeśli uczeń naprawdę interesuje się elektroniką, to może się tu dużo nauczyć – zapewnia Piotr Smusz, nauczyciel opiekujący się pracownią. Jak dodaje, z elektroniką użytkową jest jak z motoryzacją, nie ma co zaglądać pod maskę nowoczesnego samochodu, bo i tak nic się nie naprawi. Czasy, gdy samemu można było np. wyregulować zapłon, minęły bezpowrotnie. – Nie uczymy młodzieży, jak naprawiać konkretny sprzęt, uczymy ich, jak myśleć. Nasz absolwent będzie wiedział, w jaki sposób rozwiązać konkretny problem. Szybko zorientuje się, czy nawaliło oprogramowanie czy może elektronika – dodaje profesor Smusz. W ramach Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych funkcjonuje sześć szkół, które kształcą młodzież w 15 różnych zawodach. Dyrekcja odetchnęła z ulgą, gdy dwa lata temu władze miasta przywróciły do życia zlikwidowane wcześniej technika.
W tym roku szkolnym otwarto tu klasę technikum o specjalności technik teleinformatyk. Teraz szkoła odchodzi od naboru do liceum profilowanego na rzecz zasadniczej szkoły zawodowej. We wrześniu ruszą pierwsze klasy o trzech nowych specjalnościach – ślusarz, elektromechanik i mechanik automatyki przemysłowej.

Komentarze

Dodaj komentarz