W muzeum można było kupić żeton z widokiem zamku
W muzeum można było kupić żeton z widokiem zamku

Okazję zobaczenia niezwykle cennych i unikatowych rycin, drzeworytów i litografii mieli zwiedzający, którzy w nocy z 6 na 7 czerwca odwiedzili wodzisławskie muzeum. Kolekcja, składająca się z blisko 90 eksponatów, wypożyczona została od Piotra Siemki z Jastrzębia. – Takich zbiorów nie mają nawet duże muzea. Tutaj są takie rarytasy jak np. drzeworyt z 1493 roku z Nysy, najstarsza litografia z Wodzisławia, miedzioryt z widokiem Rybnika z 1819 roku – wylicza Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu.
Kolejną atrakcją „Nocy w muzeum” była też wystawa przedmiotów przekazanych przez samych mieszkańców Wodzisławia i okolic. Wśród nich znaleźć można mapę z 1603 roku, ząb mamuta wykopany na terenie Olzy, porcelanę z XIX wieku, butelki aptekarskie z 1903 roku, fisharmonię z początku XX wieku, a nawet wyprodukowany w Polsce telewizor marki Belweder z 1958 roku. – Przez półtora miesiąca prowadziliśmy akcję „Ze strychu do muzeum”. Mieszkańcy przynosili do nas najprzeróżniejsze przedmioty. Niektóre z nich otrzymaliśmy w prezencie, inne zostały wypożyczone na czas wystawy – dodaje dyrektor.
Ciekawy wykład i prezentację multimedialną na temat zabytkowej baszty na Grodzisku i koncepcji jej odbudowy przedstawiła Katarzyna Długosz. – Dysponujemy zaledwie kilkoma starymi fotografiami i widokówkami. Nie ma żadnych dokumentów, które pozwoliłyby na odtworzenie jej pierwotnego wyglądu – tłumaczyła architekt. Jej projekt jak na razie nie doczeka się realizacji, bo nie wiadomo, kto miałby wyłożyć pieniądze na remont. Około godziny 20 zwiedzający muzeum przenieśli się do kościoła ewangelickiego, gdzie miała miejsce projekcja „Światło i dźwięk”. Godzinę później prezydent Mieczysław Kieca uroczyście odsłonił nowy witraż z herbem rodu Ditrichstein – fundatorów wodzisławskiego pałacu.
W muzeum można było zakupić monetę z serii „Zabytki Ziemi Wodzisławskiej” przedstawiającą zespół pofranciszkański, żeton ze starym zamkiem oraz pocztówkę z widokiem pałacu z 1903 roku. Część dochodów ze sprzedaży będzie przekazana na odbudowę kościoła ewangelickiego.

Komentarze

Dodaj komentarz