O Złotą Lirę

Wszystkie będzie można zobaczyć wyłącznie w czasie uroczystej inauguracji festiwalu na rybnickim rynku w piątek, 20 czerwca, o 15. Pół godziny wcześniej rozpocznie się efektowna parada orkiestr, które ul. Sobieskiego pomaszerują na rynek. Otwarcie festiwalu będzie wyjątkowo uroczyste, gdyż prezydent Adam Fudali odbierze przyznane Rybnikowi wyróżnienie – Tablicę Honorową Rady Europy.
Orkiestry wykonają wspólnie hejnał festiwalu, a każda z osobna przedstawi się publiczności w krótkiej muzycznej wizytówce. Potem rozpocznie się najbardziej widowiskowy konkurs; do rywalizacji o Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przystąpią zespoły taneczne i formacje mażoretek.
W sobotę o 8.30 w Domu Kultury w Niedobczycach rozpoczną się przesłuchania konkursowe, do których zgłosiło się osiem orkiestr z kraju i z zagranicy. Jurorom po raz kolejny będzie przewodniczyć prof. dr hab. Alojzy Kopoczek. Zwycięzców tej dętej rywalizacji poznamy w czasie niedzielnego koncertu galowego, który w Teatrze Ziemi Rybnickiej rozpocznie się o 18. Wystąpi tam międzynarodowa orkiestra Silesia, współtworzona przez muzyków z Rybnika i czeskiej Ostrawy oraz oczywiście zdobywca tegorocznej Złotej Liry.
Nieodłączną częścią festiwalu są występy orkiestr w rybnickich dzielnicach i miastach ościennych. Najwięcej dziać się będzie w parku im. H. Czempiela w Niedobczycach. W piątek o godz. 15 w roli gwiazdy wieczoru wystąpi tam orkiestra rozrywkowa Kurcbend. W sobotę i niedzielę orkiestry dęte będzie słychać m.in. w Rydułtowach, Raciborzu, Marklowicach, czeskiej Karwinie, a także, co cieszy, na rybnickim rynku.
Honorowy patronat nad festiwalem objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa śląskiego i prezydent miasta.

Komentarze

Dodaj komentarz