Rzecz dotyczy Rybnika, Jastrzębia Zdroju, Żor, Orzesza, Czerwionki Leszczyn oraz gmin: Suszec, Goczałkowice Zdrój, Pawłowice i Mszana.
Od dziesięciu lat żorski magistrat organizuje nauczanie religii dla wymienionych miast i gmin. – Najwięcej uczniów należących do Kościołów Ewangelicko-Augsburskiego, Zielonoświątkowego i Wolnych Chrześcijan mieszka bowiem w naszym mieście. Z sąsiednich miejscowości przyjeżdżają na katechezę do Żor pojedyncze osoby. Zajęcia odbywają się w salkach udostępnionych przez poszczególne wyznania. Katechetów zatrudnia Zespół Szkół nr 8 w osiedlu Korfantego – mówi Bożena Dąbrowska, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu urzędu miasta. Na samym początku lekcje religii finansowały wszystkie wspomniane samorządy. – Potem jakoś rozmyła się sprawa proporcjonalnego rozkładania kosztów. W ostatnich latach katechezę finansowały już same Żory – informuje Małgorzata Dubiel z wydziału edukacji, kultury i sportu.
Teraz trzeba będzie podpisać dwustronne porozumienia. Dodajmy, iż rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 1992 roku obliguje do nauczania religii danego wyznania w placówce oświatowej, o ile zgłosi taką potrzebę co najmniej siedmiu uczniów.
Komentarze