post image

Ogromny sukces odniosła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia podczas Międzynarodowych Dni Muzyki w niemieckim Rastede. Festiwal ten ma rangę mistrzostw Europy. Prowadzona przez dyrektora szkoły Stanisława Śmietanę orkiestra okazała się najlepsza wśród profesjonalistów. Tworzy ją 50 muzyków w wieku od 12 do 19 lat.
Oprócz niej w imprezie tej uczestniczyło 50 orkiestr z całej Europy. Nasz kraj w Niemczech reprezentowali także zespoły z Poznania, Radomia, Nadarzyna i Swarzędza. Jastrzębianie oraz zawodowa orkiestra z Poznania zostali zakwalifikowani do klasy orkiestr reprezentujących najwyższy poziom. Zespoły były oceniane w trzech kategoriach: koncert w marszu, parada i koncert. W trakcie przesłuchań orkiestry musiały wykonać dwa wybrane przez jurorów utwory z pięciu zgłoszonych do konkursu. Jastrzębska zagrała „Taniec węgierski” Johannesa Brahmsa oraz utwór Stevena Reimke „Pilatus”. Została najwyżej oceniona i otrzymała złoty medal wraz z wyróżnieniem. Ponadto złoty medal otrzymał jej dyrygent Stanisław Śmietana.
– Bardzo cieszę się z tego osiągnięcia, bo mieliśmy bardzo krótki czas na przygotowanie się do tego festiwalu. W dodatku wybraliśmy bardzo trudne utwory. „Pilatus” to muzyka filmowa. Utwór ten trwa ponad 10 minut – mówi Stanisław Śmietana.

Komentarze

Dodaj Komentarz