Wojciech Blaut zarządza Żorskim Parkiem Przemysłowym
Wojciech Blaut zarządza Żorskim Parkiem Przemysłowym

Niedawno w Żorskim Parku Przemysłowym otworzyła podwoje kolejna firma. Polsko-amerykańska spółka Kennametal produkuje narzędzia dla przemysłu górniczego i drogownictwa. Zatrudnia 44 osoby, w tym wielu mieszkańców Żor.
– Jest największą z firm działających na terenie naszego parku przemysłowego. Zajmuje 17 procent powierzchni użytkowej budynków – mówi Wojciech Blaut, dyrektor zarządzający ŻPP. Docelowo znajdzie w niej pracę ok. 70 osób. Aktualnie w parku mają siedzibę 32 firmy i warsztaty rzemieślnicze różnych branż, zatrudniające łącznie 200 osób. Wszystkie reprezentują sektor małej i średniej przedsiębiorczości. Najwięcej z nich obsługuje górnictwo i budownictwo. Pozostałe zajmują się m.in.: telekomunikacją, obróbką metali, handlem, transportem, technologiami spawalniczymi, stolarstwem, dostawą olejów i smarów przemysłowych, a nawet działalnością reklamowo-artystyczną. Dwie kolejne oferują dość oryginalne rzeczy, mowa tu o firmie wytwarzającej automaty do gier zręcznościowych i hurtowni czipsów.
– Ponadto od dłuższego czasu rozmawiamy z niedużą firmą zajmującą się serwisem i montażem klimatyzacji, wentylacji oraz urządzeń chłodniczych. Zatrudnia ona około 10 osób. Prawdopodobnie w sierpniu podpiszemy umowę najmu – informuje Blaut. Jeśli to się stanie, zagospodarowanych będzie już w sumie 93 procent naszych budynków. Oznacza to, że kolejnym inwestorom zostanie jeden budynek magazynowy o powierzchni użytkowej 500 m kw. – To jest idealne miejsce dla hurtowni materiałów lekkich, agencji reklamowej czy pracowni architektoniczno-projektowej – zachwala dyrektor zarządzający.
Dodajmy, iż kierownictwo parku oferuje także tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni 3,5 ha. Wydzierżawiono już jedną z działek. Przedsiębiorca stawia tu właśnie magazyn z biurem obsługi klienta. – Rzeczywistość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Sądziliśmy, że jeśli od początku tego roku znajdziemy najemców na 60-70 procent powierzchni użytkowej budynków, to będzie bardzo dobrze. Tymczasem osiągnęliśmy prawie 90-procentowy wynik. Wciąż zgłaszają się nowi inwestorzy, którzy chcieliby wynająć hale pod swoją działalność gospodarczą. Niestety odchodzą z kwitkiem, gdyż nie dysponujemy już interesującymi ich powierzchniami – stwierdza Blaut. Co tak bardzo przyciąga właścicieli firm do Żorskiego Parku Przemysłowego? Dyrektor odpowiada, że konkurencyjne ceny najmu i dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.



Żorski Park Przemysłowy powstał przy ulicy Bocznej w wyniku umowy, którą zawarły Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw SA w Katowicach i magistrat. W ciągu zaledwie roku udało się zagospodarować i rozbudować infrastrukturę po zlikwidowanym Rybnickim Przedsiębiorstwie Budownictwa Węglowego „Peberow”. Prace sfinansowały w 75 procentach Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a resztę wyłożyły budżet państwa i gmina Żory (po 12,5 procent). Park rozciąga się na obszarze 8,5 ha. W jego granicach stoi sześć budynków. Oferuje również grunty inwestycyjne, działki liczą od prawie 2000 tys. do 8000 tys. m kw. Ewentualni inwestorzy mogą teren kupić lub wydzierżawić. Dodajmy, iż w naszym regionie GAPP prowadzi także Rybnicki Inkubator Technologiczny przy ulicy Jankowickiej. Zatrudnieni w nim specjaliści służą radą głównie nowo powstającym firmom. (IrS)

Komentarze

Dodaj komentarz