Wybory do wolności

Ekspozycję zatytułowaną „Wybory do wolności” otwarto w galerii powiatowej i miejskiej biblioteki publicznej.
Na owym zdjęciu jest wiele osób, które przez minionych 20 lat decydowały bądź nadal decydują o obliczu miasta. To m.in. obaj dotychczasowi prezydenci Rybnika – Józef Makosz, wtedy przewodniczący Komitetu Obywatelskiego, i jego następca Adam Fudali. Makosz kilka lat temu wycofał się z życia publicznego i na otwarciu tej szczególnej wystawy, mimo zaproszenia organizatorów, też się nie pojawił.
– To zdjęcie trafiło później do naszego biuletynu wyborczego. Mieli być na nim wszyscy kandydaci do rady miasta z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Niestety trzy osoby się nie zjawiły. Wtedy nie było jeszcze komputerów, więc zwyczajnie dokleiliśmy ich główki. Tu pokazujemy oryginalne zdjęcie. Nie ma na nim doklejonych główek, ale nazwiska tych osób widnieją w podpisie – mówi Kazimierz Pogłódek, który po wyborze Makosza na prezydenta został nowym przewodniczącym komitetu, a sześć lat później jego likwidatorem.
Na wystawie, która będzie czynna do 7 lipca, można zobaczyć również plakaty i ulotki z tamtych pierwszych wolnych kampanii wyborczych. Pierwsza poprzedzała wybory do Sejmu, druga wybory samorządowe w roku 1990. Są karty z wynikami wyborów samorządowych, a także pierwsze numery Gazety Rybnickiej, której wydawanie wznowił Komitet Obywatelski. Likwidacja komitetu, w którego działalność było zaangażowanych ponad 200 osób, dobiegła końca w listopadzie 2001 roku. Wystawę przygotowali byli członkowie KO: Jerzy Frelich i Kazimierz Pogłódek oraz Maciej Kozakiwicz z Solidarności.
Do 14 czerwca w muzeum można też oglądać wystawę najlepszych plakatów z konkursu „2009 – Rok Polskiej Demokracji”, ogłoszonego w 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów przez Kancelarię Senatu RP. 2 czerwca w rybnickim ośrodku Uniwersytetu Śląskiego odbyła się debata pod hasłem „20 lat wolności nie zostało zmarnowane”, wzięli w niej udział studenci i uczniowie II LO w Rybniku.

Komentarze

Dodaj komentarz