Święto Ogniowe w podziemiach?
Wkrótce nastąpią kolejne zmiany. Jedną z największych atrakcji zmodernizowanego kwartału będzie częściowo przeszklony podziemno-nadziemny pawilon wystawienniczy, który pomieści 50 zwiedzających. Pierwotnie założono, że znajdą w nim miejsce czasowe ekspozycje dotyczące różnej problematyki. Swoje zbiory mogłoby tu prezentować muzeum i działające w mieście organizacje.
Ostatnio zrodził się kolejny pomysł, który wzbudził najwięcej emocji i spore zainteresowanie mieszkańców. Pawilon miałaby wypełniać stała wystawa o Święcie Ogniowym. W końcu żorzanie są dumni z unikalnej tradycji, która rozsławia miasto w świecie. Czy jednak stała wystawa nie znudzi ludzi? – To tylko jedna z kilku propozycji na zagospodarowanie pawilonu wystawienniczego. Ulica księdza Klimka leży w atrakcyjnym miejscu, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Chodzi tędy bardzo dużo ludzi. Dlatego wybór musi być szczególnie przemyślany –zaznacza Aneta Płóciennik, szefowa magistrackiego biura promocji i informacji.
Podziemny budynek zapowiada się niezwykle ciekawie. Projekt przewiduje, że będzie miał kształt prostopadłościanu o dwóch kondygnacjach. Jedynie wejście, część schodów i winda dla osób niepełnosprawnych znajdą się nad poziomem ulicy. W podziemiu zaprojektowano wspomnianą już salę wystawową z głównym holem i szatnią, pomieszczenie socjalne, sanitariaty (w tym dla inwalidów) oraz zaplecze gospodarczo-techniczne. Obok pawilonu powstanie zagłębiona w ziemi fontanna. Kształtem będzie przypominała żorską starówkę. Wszystkie propozycje musi jeszcze zaakceptować wojewódzki konserwator zabytków. Ponadto zobowiązano projektanta, by wprowadził do swojej pracy jeszcze kilka poprawek.

Komentarze

Dodaj komentarz