Festiwal teatrów i widowisk ulicznych potrwa dwa dni.
Festiwal teatrów i widowisk ulicznych potrwa dwa dni.

W najbliższą sobotę i niedzielę, 31 lipca i 1 sierpnia, w Żorach odbędzie się Festiwal teatrów i widowisk ulicznych. W mieście występowac będą m.in. grupy z Wrocławia i Krakowa.
Wszystko zacznie się w sobotę o godzinie 16 – paradą ulicami miasta (ul. Boryńska, dzielnica ks. Władysława). Na godz. 18 zaplanowano pokaz baniek mydlanych w wykonaniu grupy Kolorowy Świat Baniek z Wrocławia. To grupa artystyczna powstała ponad dziesięć lat temu z inicjatywy Marcina Bronarskiego, który interesował się cyrkiem i teatrem ulicznym. Zespół tworzą aktorzy, mimowie, żonglerzy, cyrkowcy, a przede wszystkim miłośnicy baniek mydlanych i dobrej zabawy.
Podczas pokazu powstanie ok. 15 tys. baniek na minutę! Stworzone zostaną bańki małe, średnie, duże, połączone w kolonie, bańki z różnej wielkości obręczy i sznurków, bańki w bańkach i ogromne nawet do dziesięciu metrów. Przewidziane są też bańkowe warsztaty z udziałem dzieci.
Pierwszy dzień festiwalu zakończy spektakl „Taniec ognia" na rynku (godz. 21.30) w wykonaniu Teatru Żywego z Bielawy. Jego premiera odbyła się w maju 2000 r. we Wrocławiu. Punktem wyjścia podczas tworzenia spektaklu było założenie, że tkwiące w człowieku ogromne pokłady energii (duchowej i czysto fizycznej) szukają ujścia, a najlepszym na to sposobem jest żywiołowy, spontaniczny taniec dający poczucie wolności i spełnienia. Tancerze na szczudłach, poruszający się wśród ferii sztucznych ogni, strugi płomieni dobywające się z ich ust tworzą magiczne misterium ognia i ruchu. Spektakl kończy się kanonadą podniebnych fajerwerków.
W niedzielę o godz. 18 na placu przy klubie Rebus zacznie się spektakl „Święto kucharza” krajowskiego Teatru Nikoli. Głównym bohaterem jest kucharz, który z okazji swojego święta razem
z przyjaciółmi pragnie przygotować niepowtarzalny, wspaniały tort urodzinowy. Goście zjawiają się w ciekawych kostiumach z rozmaitych historycznych epok. Spotkamy damy w siedemnastowiecznych strojach czy rockowego śpiewaka wystrojonego w barwy tropikalnych owoców.
Całą imprezę zamknie „Serce Don Juana" (godz. 20, rynek). To widowisko teatralne Sceny Kalejdoskop z Krakowa. To rzecz oparta na osławionej historii Don Juana, fascynującego, niewiernego kochanka, który swoimi miłosnymi podbojami zadziwiał, gorszył i wzbudzał zazdrość.
Poznajemy go jako człowieka pełnego namiętności, ale i samotnego, poszukującego prawdziwego uczucia, wolnego od pozorów i konwenansów. Jawi się jako człowiek impulsywny, porywczy, który nie dopuszcza możliwości porażki. To właśnie staje się przyczyną jego zguby. Don Juan trafia do piekła. Czy uda mu się przekonać oprawców o czystości swoich ideałów? W przedstawieniu możemy podziwiać kunszt szczudlarzy, niezmiernie plastyczną, a przy tym futurystyczną oprawę sceniczną (przeważają czerń i biel, a w scenach piekielnych symboliczna czerwień) oraz niesamowite maski.
Wstęp na całą imprezę jest oczywiście bezpłatny.

Komentarze

Dodaj komentarz