Spotkania polsko-niemieckie
Fotografie 55 osób znajdą się w unikalnym albumie „Spotkania”. Wydawnictwo powstaje z okazji 10-lecia współpracy powiatów raciborskiego i Märkischer w Nadrenii Północnej-Westfalii.
– Ma przybliżyć mieszkańców obu powiatów. Zamierzamy pokazać osoby w różnym wieku: w domu, w szkole, w pracy, wykonujące codzienne obowiązki, cieszące się swoimi pasjami i marzeniami – tłumaczy Karolina Kunicka, rzecznik prasowa starostwa w Raciborzu. Na adres organizatorów projektu wpłynęło 64 zgłoszeń z Polski i Niemiec. Wysłały je pojedyncze osoby, ale również małżeństwa, mamy z dziećmi czy duety przyjaciół, znajomych. Ostatecznie do albumu wybrano 25 zgłoszeń, najciekawszych zdaniem komisji. To w sumie 55 osób, 27 z powiatu raciborskiego i 28 z Märkischer. Najmłodszy uczestnik Pawełek Hajduczek ma dwa lata, najstarszy, rzeźbiarz Georg Latton, skończył 76 lat. W projekcie wezmą też udział m.in. ks. Jan Rosiek, dyrektor odbudowy pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach, maratończyk Jan Deńca czy Leszek Wyrzykowski, były dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Do połowy marca Paweł Newerla przeprowadzi wywiady ze wszystkimi bohaterami albumu. Potem grupa raciborskich fotografów wyjedzie do Märkischer, a niemieccy fotografowie odwiedzą nasz powiat, by zrobić im zdjęcia.
Album będzie liczył 120 stron, będzie wydany na papierze kredowym, w pełnym kolorze, w grubej okładce. O każdym bohaterze będzie krótka notka biograficzna. Książka ma być gotowa na uroczystość 10-lecia partnerstwa obu powiatów, która odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Märkischer. Nakład to 1000 egzemplarzy. Kosztami podzielą się oba powiaty.

Komentarze

Dodaj komentarz