Speedcuberzy ze Świerklan, Wodzisławia i Radlina prezentują różne odmiany kostki Rubika / Iza Salamon
Speedcuberzy ze Świerklan, Wodzisławia i Radlina prezentują różne odmiany kostki Rubika / Iza Salamon
Kostka pomaga w myśleniu, ćwiczy szybką reakcję, precyzję ręki, pamięć, uczy strategicznego myślenia – przekonują pasjonaci z grupy speedcubingu.
30 lat temu ich dziadkowie przywozili ją z Węgier, a ojcowie, jeszcze jako dzieci, męczyli się z nią całymi dniami. Dzisiaj młodzi speedcuberzy (tak nazywają się miłośnicy kostki Rubika) układają różne odmiany tej kostki w ciągu kilku minut! Grupa zapaleńców regularnie zbiera się w domu spotkań przy ulicy księdza Ligonia (przy parafii pw. św. Anny) w Świerklanach. – Ze Świerklan jest nas około 10, przyjeżdżają koledzy z Radlina, Wodzisławia, Świętochłowic. Na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu zarejestrowanych jest kilkaset osób z całego kraju – mówi Wojciech Fydrych, pseudonim Fachman, ze Świerklan, który kostkę Rubika układa od około półtora roku.
Najbardziej utytułowany w grupie świerklańskiej jest Błażej Morgała, zdobywca trzeciego miejsca w kostce 7 na 7 na 7 oraz 5 na 5 na 5 w oficjalnych mistrzostwach Polski. Liczby te odnoszą się do odmian kostki Rubika. Ta najbardziej popularna, sześcienna, określana jest jako 3 na 3 na 3. – Zaczynałem siedem lat temu, w piątej klasie podstawówki. Z początku słabo mi szło. Potem się wciągnąłem. Poznawałem nowe algorytmy, nowe kostki, nowe metody układania – wspomina Błażej Morgała, który obecnie mieszka w Wodzisławiu. To z jego inspiracji w Świerklanach dwa lata temu powstała grupa speedcubingu. – Kostka pomaga w myśleniu, ćwiczy szybką reakcję, precyzję ręki, pamięć, uczy strategicznego myślenia. Ważne jest, aby kolejne układy wykonywać rękami, nie głową – dodaje Błażej Morgała.
Mateusz Adamczyk ze Świerklan (pseudonim Matrix) jest zafascynowany kostką Rubika. To jedna ze sportowych pasji gimnazjalisty. Kamil Bednorz z Radlina kostką zainteresował się dzięki koledze. – Bardzo mnie to wciągnęło. Brałem udział w zawodach w Poznaniu, ale nie układam kostki Rubika dla wyników czy nagród, tylko dla satysfakcji – mówi Kamil. Przypomnijmy, że magiczna kostka powstała w 1974 roku. Wymyślił ją Erno Rubik, węgierski inżynier, który za pierwszym razem układał ją przez miesiąc. Sześć lat później zanotowano już imponujący wynik wynik – 54 sekundy. Obecny rekord świata w układaniu kostki 3 na 3 na 3 wynosi zaledwie 6,65 sekundy! Ustanowił go w tym roku Feliks Zemdegs z Australii. Warto dodać, że liczba kombinacji ułożeń kostki 3 na 3 na 3 wynosi ponad 43 tryliony!
Warto też wspomnieć, że w 1976 roku taką samą kostkę skonstruował i opatentował japoński inżynier Terutoshi Ishige. Obecnie znanych jest wiele odmian popularnej zabawki, m.in. w kształcie czworościanu, dwunastościanu, a także oszlifowanego diamentu. Największa kostka składa się z 218 elementów, a całkowita liczba kombinacji przyprawia już o prawdziwy zawrót głowy.

Komentarze

Dodaj komentarz