Kuszenie inwestorów

Stosowne zgłoszenie trzeba będzie złożyć w urzędzie miasta przed rozpoczęciem inwestycji. Zwolnienie nie będzie dotyczyć dużych sklepów, obiektów związanych z działalnością bankową czy prowadzeniem stacji paliw.
Długość okresu, w którym ta czy inna firma będzie zwolniona z podatku, będzie oczywiście uzależniona od wysokości nakładów. W przypadku podmiotu, który zainwestuje miliard złotych, będzie to dziewięć lat, przy 100 milionach trzy lata, a przy 30 milionach tylko dwa lata.
Jak wyjaśnia Adam Fudali, prezydent Rybnika, wszelkie kwestie formalne, związane m.in. z wyceną inwestycji, reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z sierpnia 2008 roku w sprawie regionalnej pomocy inwestycyjnej. To w oparciu o nie przygotowano projekt uchwały. Podatkowe ulgi będą obowiązywać od momentu zakończenie inwestycji, czyli od dnia wydania pozwolenia na użytkowanie.
– Chcemy zachęcić poważnych inwestorów do inwestowania w naszej strefie przemysłowej w sąsiedztwie Elektrowni Rybnik, ale również na terenach położonych w dzielnicach Gotartowice i Kłokoci, które sąsiadują nie tylko z autostradą A1, ale również z lotniskiem, które chcemy w przyszłości rozbudować – mówi Adam Fudali, prezydent miasta. Jak dodaje, zastanawia się również nad wprowadzeniem ulg podatkowych dla rybnickich hotelarzy.
– Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości mógłby być np. uzależniony od liczby gwiazdek. Trzygwiazdkowy hotel np. mógłby być zwolniony na trzy lata, pod warunkiem jednak, że po tym remoncie czy modernizacji przybyłaby mu jedna gwiazdka – zastanawia się prezydent Fudali.

Komentarze

Dodaj komentarz