Maraton dla więźniów
Szkoły z naszego regionu włączają się do Maratonu Pisania Listów, akcji Amnesty International.
W dniach od 10 do 11 grudnia (najbliższa sobota i niedziela) w około 200 miejscach w całej Polsce odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W Jastrzębiu do akcji włączył się Zespół Szkół nr 5 imienia Jana Pawła II. W Rybniku od lat uczestniczy w niej Zespół Szkół nr 3. Pisanie rusza w sobotę w samo południe i potrwa do południa w niedzielę. Tzw. sesję otwartą w Rybniku zaplanowano w soboty od godziny 12 do 19. Maraton polega na odręcznym pisaniu przez 24 godziny listów w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup, których prawa zostały złamane. W akcji może uczestniczyć każdy, kto popiera taką ideę. Miejsce pisania należy zarejestrować, wypełniając ankietę.
W tym roku będzie można napisać list m.in. do Kim Dzong Ila, domagając się zamknięcia obozu pracy Yodok i uwolnienia przebywających tam więźniów politycznych, list wsparcia dla Jabbara Savalana, więzionego studenta z Azerbejdżanu, oraz list w obronie Fatimy Hussein Al-Badi skazanej na karę śmierci w Jemenie. Co roku w Maraton Pisania Listów angażują się znani i lubiani, np. Katarzyna Figura, Gaba Kulka, Ewelina Flinta, Grzegorz Miecugow czy Marcin Bosak. W ubiegłym roku w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano ponad 145 tys. listów, które w jakiś sposób pomogły już prawie dziesięciu osobom.
Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości i wiedzy Polaków na temat praw człowieka, daje też unikalną możliwość realnego wpływania na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. Listy pisane przez Polaków i ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź, a ci, którzy zostali uwolnieni dzięki tym listom, przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych.
Warto dodać, że listy można też pisać przez cały rok w ramach Sieci Pilnych Akcji. To ogólnoświatowe akcje wysyłania apeli w sprawach konkretnych osób, które są prześladowane lub gnębione, zagrożone np. egzekucją lub torturami, przebywają w więzieniach, często nie mając niezbędnej opieki medycznej, nie mówiąc już o możliwości skontaktowania się z adwokatem lub rodziną. Ich sytuacja wymaga więc błyskawicznej reakcji.

Komentarze

Dodaj komentarz