Jutro piszemy listy w obronie uwięzionych

W dniach 10-11 grudnia w około 200 miejscach w całej Polsce odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W Jastrzębiu do akcji włączył się Zespół Szkół nr 5 imienia Jana Pawła II. W Rybniku Zespół Szkół nr 3. Akcja trwa od godziny 12 w sobotę, 10 grudnia, do godziny 12 w niedzielę, 11 grudnia. Tzw. sesja otwarta w Rybniku potrwa w sobotę od godziny 12 do 19.
W czasie maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup, których prawa zostały złamane. List może napisać każdy, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Miejsce pisania listów należy zarejestrować poprzez wypełnienie ankiety.
W tym roku będzie można napisać list m.in. do Kim Dzong-Ila, domagając się zamknięcia obozu pracy Yodok i uwolnienia przebywających tam więźniów politycznych, list wsparcia dla Jabbara Savalana, więzionego studenta z Azerbejdżanu, oraz list w obronie Fatimy Hussein Al-Badi skazanej na karę śmierci w Jemenie.
Co roku w Maraton Pisania Listów angażują się znani i lubiani, np. Katarzyna Figura, Gaba Kulka, Ewelina Flinta, Grzegorz Miecugow czy Marcin Bosak.W ubiegłym roku w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano ponad 145 tys. listów, które pomogły już prawie dziesięciu osobom.
Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości Polaków na temat praw człowieka, a także oferuje unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które są gnębione przez reżim. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu prześladowanych osób. Listy pisane przez Polaków i ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych.
Warto dodać, że listy można też pisać przez cały rok w ramach Sieci Pilnych Akcji. To ogólnoświatowe akcje wysyłania listów apeli w sprawach konkretnych osób, zagrożonych np. egzekucją lub torturami, siedzących w więzieniu bez kontaktu z adwokatem lub rodziną, a często bez żadnej  opieki medycznej. Ich sytuacja wymaga błyskawicznej reakcji.

Komentarze

Dodaj komentarz