Johann Klosek przed swoim domem na placu Wolności 22. Na zapleczu miał warsztat ślusarski jeszcze z XIX wieku. Dziś po kamienicy nie ma już śladu / Archiwum
Johann Klosek przed swoim domem na placu Wolności 22. Na zapleczu miał warsztat ślusarski jeszcze z XIX wieku. Dziś po kamienicy nie ma już śladu / Archiwum

Początek żniw. Palestyna w ogniu walk. Skandal, gdyż ślusarzowi powierzono szczepienie dzieci. Afera z fabryką skór Straussa. Powstała ustawa o halach targowych, a Rybnik takowej nie ma. Kraj: Chyba warto zbudować kanał przez Hel (dziś dalej od czasu do czasu nasze władze sobie nad tym debatują – przyp. autor). Prowokacyjnie głośne pieśni niemieckich nacjonalistów w restauracji Pod Zamkiem. Wyprzedaż bóżnic, artykuł w oparciu o casus wodzisławski. W Kamieniu polowanie do wynajęcia. Otóż okazuje się, że największą bolączką Australii jest... brak kobiet. Ksiądz dziekan Reginek już 15 lat jest proboszczem w Rybniku. W kąciku Mondo cane materiał zatytułowany „Prawdziwi i fałszywi miłośnicy zwierząt”. W Katowicach cd. afery w Whole Worth.

Papież przestrzega
Sprawa Niemców sudeckich dalej groźna. Krytycznie o przebudowie placu Wolności. Kolejarz przespał siedem miesięcy. Świerklaniec został pięknie odnowiony. Zmarła matka starosty rybnickiego. Ojciec Święty przestrzega przed teoriami rasizmu. Kampania o czystą wodę na Rudzie. Planowano zamach na Hitlera. Pana Nogę polubiły psy myśliwskie, bo kolejny dobiegł do niego na rynek. Sanacyjna nagonka na posła Prusa. Upiększająca nowość w Rybniku. Noga planuje pasaż(!) z rynku na plac Wolności. Ogień zniszczył zabytkowy kościół w Moszczenicy. Nauka pływania na Rudzie jest bezpłatna. W Apollo obraz „Ludzie Wisły”. Ależ tytuł: „Święto zwycięstwa Polski ludowej”, a chodzi o coraz bardziej masowe obchody zwycięstwa nad Sowietami.
Trzeba naprawić ulicę Zgrzebnioka (przedtem Nowa, dzisiejsza Wyzwolenia). Rodzina Szauderów pogrążona w żałobie po śmierci 12-letniego Jerzego. Ksiądz doktor Siwiec ukończył 75 lat. Stalin ranny w katastrofie samochodowej. Doktor Rostek przyjmuje w swym nowym, sporym domu na św. Antoniego. Kto w końcu dostanie stację benzynową na placu Wolności? W Apollo film z Szirlejką, czyli Shirley Temple. Na Korfantego 2 nowy skład mebli (Hotel Polski). Generał Haller wzbudził swą osobą w Żorach istny entuzjazm. Magistracie! Jak długo ten Koenigsfeld na rynku będzie miał w niedzielę otwarte? Cegielnie rybnickie pracują dla COP-u, drugiej po Gdyni wielkiej inwestycji ministra Kwiatkowskiego. Kolejne zamówienia dostaje też znana już w kraju huta Bartońków, w której robiono m.in. kotwice i łańcuchy do polskich niszczycieli.

Wieści z sądu
Od lata w gazecie nowy cykl pt. „Z rybnickiej sali sądowej”. Kino Wanda w polskich rękach, czyli nowe-stare kino z nową (kolejną) nazwą Świt. I nowy właściciel. Zmarł naczelnik gminy Zamysłów Leopold Kempner. Sejm i Senat znowu rozwiązane. Kurs rowerzystów. Trwa proces Straussa i sześciu innych oskarżonych. Premier angielski Chamberlain z wizytą u pana Hitlera – Los Czechosłowacji przesądzony. Wielki smutek w rodzinie Korfantego, jego osobista tragedia (był w Czechosłowacji i nie mógł nawet przybyć na pogrzeb kochanego syna, bo Warszawa i wojewoda Grażyński nie dali listu żelaznego, takiego, jaki dostał Gołota od prezydenta Kwaśniewskiego – przyp. autor). W Rybniku Balet Parnella – zdobywca mistrzostwa świata na olimpiadzie tanecznej w Berlinie.
W balecie m.in. Zizi Halama. Kolejne zamachy petardowe na Żydów (podkładanie ładunków hukowych pod witryny sklepików). Kanclerz z sąsiedztwa uczynił takie napięcie wojenne w Europie, że zwykły alarm wywołał w mieście prawdziwą panikę. Otwarcie dworca autobusowego. Rybniczanie mają pełny rozkład jazdy. W Hotelu Polskim dansingi pod okiem pana Jędrzejczyka. Zmarł dyrektor szkoły w Radlinie Jan Winkler. Dwa bokserskie mecze Rybnik – Bielsko zakończone zwycięstwami. Zaś dyrektor Kotajny z Rybnika organizuje gimnazjum polskie w Cieszynie. Wywrócił się parowóz na nowej linii Rybnik – Żory. Uruchomiono linię autobusową Katowice – Rybnik – Frysztat, a stąd połączenie z Boguminem i Cieszynem. We wszystkich stawach hodowlanych odłowy ryb.

Posłowie z Zaolzia
Artykuł ojca Drobnego „Przyszowice”. W Świerklańcu gwiazdy – Loda Halama i Paweł Prokopieni. Przed rozbudową poczty w Rybniku, którą zaplanowano na wiosnę 1939. Uroczyste wprowadzenie mianowanych posłów z Zaolzia do Sejmu Śląskiego (niestety w cieniu tragedii Czechów). W Apollo leci „Chicago”, w Świcie do obejrzenia „Granica”, a w Heliosie widzowie na „Przeklętym skarbie”. Franciszek Ogon kończy 70 lat. Czcigodny jubilat należy do najstarszych Polaków w naszym mieście. Przez lata kierował Bankiem Ludowym. Niech żywi dalej prowadzą dzieła życiowe tych, którzy od nas odeszli. Zaroiły się cmentarze, bo Wszystkich Świętych. Nowe ozdoby kościoła franciszkańskiego. Tytuł z pierwszej strony: „20-lecie istnienia odrodzonego Państwa Polskiego”.
Uroczystość poświęcenia dzwonów u franciszkanów. Nienawiść antyżydowska w Niemczech nie zna granic. Pojawiają się plotki o definitywnym odejściu starosty Wyglendy. Żydzi w Niemczech masowo zamykani w obozach koncentracyjnych. Gdański gauleiter Forster odmawia Polsce prawa do interwencji dyplomatycznej w sprawie Żydów z Polski. Rybnik na Katedrę Śląską w Katowicach. Zgodnie z zaleceniami rzeźnicy propagują baraninę, ale ludność woli tradycyjnie... Centrala Pończoch z rynku reklamuje się poezją. Wiadomości z Mszany. Pierwsza – postawiono kosztem 200 tys. zł nową szkołę. Druga – w nocy nieznani sprawcy wynieśli z mieszkania Franciszka Antończyka garderobę męską i damską oraz materiały na ubrania łącznej wartości 500 zł.

Nowa dzielnica
Wstrzymano budowę żeńskiego liceum w Raciborzu. W Ankarze natomiast pochowano wielkiego tureckiego przywódcę prezydenta Ataturka. Pomiędzy ulicami Piasta a Na Górze powstała cała nowa dzielnica z pięknymi willami. Niestety nawierzchnia ulic Różańskiego i Damrota jest w fatalnym stanie. Poza tym brak drenażu, więc po deszczach na końcu ulicy św. Antoniego i Damrota powstają małe stawki. O wynalazcy z Leszczyn. Uroczyste otwarcie linii kolejowej Żory – Pszczyna. Defraudant A. z Szybów Jankowickich skazany na 30 miesięcy. Kupiec Kazimierz F. donosi na kierownika sklepu czeskiej firmy Bata, iż nakłonił swą pracownicę, by zwróciła palto zakupione u F. Tutejsze społeczeństwo nie mogłoby ścierpieć, ażeby w Polsce kierownik niepolskiej firmy powstrzymywał swój personel od kupowania towarów w polskich składach.
W kinie Świt „Profesor Wilczur”, zaś w Heliosie i „Pat i Patachon jazzbandziści”. Wybrukowany od dworca do Gimnazjalnej odcinek ulicy Kościuszki oddano do użytku. Dwa i pół miliarda złotych wynosi nowy budżet Polski. Bawiący u państwa Lutosławskich Roman Dmowski tak zapadł na zdrowiu, że poprosił o księdza z sakramentami świętymi. RGW zaczęło wydawać własne pismo „Gwarek”. Świt pęka w szwach – „Królewna Śnieżka”. Można sobie wyobrazić padający śnieg i rodziców z dzieciakami idących do kina. W Heliosie – „Tarzan i zielona bogini”, a w Apollo film wg Rodziewiczówny „Florian”. 8 grudnia – Święto kupiectwa Polskiego. Nowe autostrady w Niemczech. Stara niemiecka firma Karola Soblika poleca się na Gwiazdkę.

Przed sylwestrem
To samo czyni Wiktor Kopiec, polecając różne trunki, m.in. Jarzębiak Rybnicki. W powiecie pszczyńskim zrozpaczona żona udusiła męża pijaka. Żydzi opuszczają Gdańsk. Posłowie Ozonu postulują, aby starać się o fundusze międzynarodowe na emigrację Żydów z Polski. Zapora w Rożnowie na ukończeniu. 16 wiosek zniknie pod wodą. Na Korfantego likwidacja sklepu Spółki Handlowej „Zespół Pomocy”, która oferowała wyroby bezrobotnych. Ceny obniżone o 50 procent. W ofercie odzież, zabawki z drzewa i miękkich materiałów, z węgla, z blachy. Spłonął pałac Radziwiłłów w Nieświeżu. Ryby dobrze przyrządzone to najlepszy pokarm. Na 31 grudnia zapowiedziane wielkie otwarcie na placu Wolności restauracji i kawiarni Ziemiańska. Apollo już zaprasza na zabawę sylwestrową z udziałem orkiestry Broni-Band z efektami świetlnymi, by powitać radośnie nadchodzący rok 1939.

Komentarze

Dodaj komentarz