post image

Jak będą wyglądały nowe zasady odbioru opadów? Jeśli szukacie odpowiedzi na pytania dotyczące nowej ustawy śmieciowej, zajrzyjcie na stronę Ministerstwa Ochrony Środowiska. W zakładce Nasze Śmieci są zamieszczone odpowiedzi na najważniejsze pytania. – Gmina, wymagając od nas właściwego postępowania ze śmieciami, jednocześnie zapewni nam do niego warunki, np. tworząc miejsca, w których będzie można pozbyć się nietypowych odpadów – czytamy na wspomnianej stronie.
Jak już wiadomo, obowiązek podpisania umowy z firmą wywozową przejmie gmina, która wyłoni w konkurencyjnym przetargu firmy odbierające odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości. Dzięki temu mieszkańcom nie będzie się już opłacało wyrzucanie odpadów do lasu, bo i tak za odbiór śmieci będą musieli zapłacić. Generalnie stawki mają być takie, aby opłacała się segregacja.
Celem zmian jest również zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie, a także zmniejszenie masy odpadów ulegających biodegradacji. Śmieci to cenny surowiec i należy je ponownie wykorzystywać.

Komentarze

Dodaj komentarz