W dawnym ratuszu na rynku mieści się muzeum i USC / Andrzej Derwisz
W dawnym ratuszu na rynku mieści się muzeum i USC / Andrzej Derwisz

Pierwszy rybnicki ratusz datuje się na przełom XVI i XVII wieku. Był to prawdopodobnie skromny drewniany budynek, który spłonął w połowie XVIII stulecia. W tym samym miejscu na rynku postawiono nowy, piętrowy i murowany wraz z kaplicą św. Jana Nepomucena. W drugiej dekadzie XIX stulecia rozwijającemu się i powiatowemu już wówczas Rybnikowi mały budynek nie wystarczał. Dlatego ówczesny burmistrz Antoni Żelazko w 1822 roku wybudował nowy gmach w stylu klasycystycznym u zbiegu ulicy Kościelnej i rynku na działce odkupionej za ponad trzy tysiące talarów. Stary budynek magistratu rok później rozebrano.
Sala posiedzeń rady miasta znajdowała się na pierwszym piętrze. Gmach ten służył władzom do 1905 roku, a po remoncie w 1993 roku ulokowano w nim muzeum i urząd stanu cywilnego. Kolejną siedzibę magistrat zyskał w kamienicy przy obecnej ul. Miejskiej, która dziś już nie istnieje. Stało się to w 1905 roku za rządów burmistrza Otto Gunthera. Tu ratusz funkcjonował przez 23 lata. W latach 1927-1928 (Rybnik wtedy znajdował się już w granicach Polski, a burmistrzem był Władysław Weber) wybudowano nowy gmach magistratu przy ul. Chrobrego, gdzie władze Rybnika urzędują także dzisiaj. Obiekt jest klasycystyczny, z reprezentacyjną północną elewacją frontową, a najciekawszym pomieszczeniem jest sala obrad rady miasta na pierwszym piętrze. W jej oknach i w westybulu znajdują się cenne witraże z pracowni braci Żeleńskich z Krakowa, przedstawiające Rybnik i związane z nim: górnictwo, hutnictwo, przemysł oraz rolnictwo.
W latach 70. magistrat przeniósł się do budynku starostwa przy ul. 3 Maja, a w ratuszu mieścił się m.in. urząd stanu cywilnego. Dopiero w 1990 roku budynek przy ul. Chrobrego odremontowano i władze znowu tam wróciły. Natomiast w 1999 roku ukończono budowę nowego skrzydła od strony południowej. Koszt inwestycji wyniósł ponad dziewięć milionów zł, a magistrat uzyskał prawie 2,6 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Ostatnią inwestycją w infrastrukturę jest budynek UM przy ul. Zamkowej 5 z 2007 roku. Koszt jego wzniesienia wyniósł ponad 3,6 mln zł, a powierzchnia użytkowa to 680 m kw.

 

387 osób pracuje obecnie we wszystkich budynkach należących do Urzędu Miejskiego w Rybniku

 

Komentarze

Dodaj komentarz