Na wieżach szybw Krupińskiego są teraz odbiorniki GPS / JSW
Na wieżach szybw Krupińskiego są teraz odbiorniki GPS / JSW

Gdy system odnotuje przekroczenie wartości granicznych przemieszczeń szczytów wież szybowych, uruchamia się alarm, a wybrani pracownicy dostają informację SMS-em i e-mailem. – Ciągła obserwacja szybów pozwoli uniknąć sytuacji niebezpiecznych i z wyprzedzeniem podjąć ewentualne działania prewencyjne – tłumaczą w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, do której należy Krupiński. System składa się z czterech odbiorników GPS, zamontowanych m.in. na szczytach wież szybów i dachu budynku administracji. Trzy są stacjonarne, jeden mobilny. Odbierają one sygnał GPS, a dane za pomocą sieci GSM oraz połączenia kablowego trafiają do specjalnego serwera w kopalni Krupiński. System wspiera specjalistyczny program komputerowy, a dane są gromadzone i przetwarzane w dziale mierniczo-geologicznym kopalni oraz na serwerze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
– To drugi w Polsce i Europie tak nowoczesny system monitoringu. Podobny ma tylko kopalnia Bogdanka. Do tej pory pomiary wychyleń szybów odbywały się co pół roku, a dokonywaliśmy ich tradycyjnymi metodami geodezyjnymi. Teraz monitorujemy je przez cały czas, przez 24 godziny na dobę co pięć sekund – mówi Mariusz Czaja, kierownik wydziału miernictwa dołowego i powierzchniowego w kopalni Krupiński.
Wieże szybowe, podobnie jak wiele innych wysokich obiektów, wychylają się od pionu z różnych przyczyn, takich jak: silny wiatr, temperatura, nasłonecznienie, przeciążenia czy eksploatacja górnicza. – Takie przemieszczenia są bardzo trudne do oszacowania zwykłymi pomiarami geodezyjnymi. Bardzo chcielibyśmy poznać ich wartości w dłuższym czasie, a system daje nam taką możliwość – dodaje Krzysztof Sokalla, starszy mierniczy górniczy w Krupińskim. Aby wyniki obserwacji były dokładne, odbiornik GPS musi pobierać poprawki z ogólnopolskiego systemu ASG-EUPOS. Co ciekawe, kopalnia z tego powodu musiała wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przydział częstotliwości i szerokości pasma.
– System spisuje się bardzo dobrze. Dlatego w przyszłości planujemy rozbudowę sieci o dwie stacje referencyjne w kopalniach Budryk i Zofiówka, które swym zasięgiem obejmą wszystkie szyby górnicze oraz obszary górnicze Jastrzębskiej Spółki Węglowej – mówi Henryk Urbaś z zespołu energomechanicznego JSW, odpowiedzialny za wdrożenie systemu.

 

4 odbiorniki GPS tworzą system monitoringu przemieszczeń wież szybowych. Trzy są stacjonarne, jeden mobilny

 

Komentarze

Dodaj komentarz