post image
Spotkanie Pszocieli Ślonskij Godki w Rudzie Śląskiej. W środku: poseł Marek Plura / Archiwum prywatne

Na Ślonskiej Godce (slonskogodka.com) pisuje osiemnastu autorów, w tym także kilku z naszego regionu. "Nie potrafię opisać w słowach, czym dla mnie jest mój rodzinny Śląsk. Śląsk jest moim niebem i ziemią, radością i łzą. Moją pierwszą i ostatnią myślą. Moją nieustającą tęsknotą" - pisze we wzruszających słowach Beata Kostka, która w 1986 roku wyemigrowała z Raciborza do Niemiec.

Również pani Urszula ma tutaj swoje konto, na którym umieszcza swoje wiersze pisane głównie po śląsku, ale też i po polsku. Skąd pomysł, aby napisać wiersz o śląskiej fladze? - 15 lipca 2011 roku pjyrszy roz słyszałach o Śwjyncie Ślonskij Fany i szukałach artykułu czy jakigo wjersza o tym, ale nic nie znodłach. I tak se pomyślałach, kjej nic nie znodłach i nic ni ma, to nabezrok musza co napisać – wspomina pani Urszula.

Zainteresowała się, skąd w ogóle wywodzą się barwy śląskiej flagi. Jeszcze w czasach szkolnych pisała krótkie wierszyki, rymowanki i życzenia po śląsku. Z biegiem czasu to zainteresowanie śląską mową wzrosło. Pani Ula zaczęła szukać śląskich forów i śląskich stron w internecie. W 2009 roku zaczęła pisać po śląsku na dobre.

- Zaczło sie to wszysko na forach na Naszyj Klasie. Znodłach tam ślonski fora i mi sie to spodobało, bo tam yno po ślonsku my pisali. Boł tyż tam wontek z wjerszami. Moji znajomi z tego forum dowali tam swoji wjersze i mje tyż na to nakusili – wspomina autorka ze Świerklan. Ma już na swoim koncie około 400 wierszy.

Warto wspomnieć, że strona Ślonsko Godka powstała w USA, w 2007 roku. Jej administrator Henry pochodzi ze Śląska. Z biegiem czasu portal zaczął się rozwijać i dzisiaj ma swoje liczne działy, m.in. Ślonski Dom, Ślonsko Ziymja, Ślonski Tube, Winszujymy, Ślonski Forum i Ślonsko Kuchnia. Spotykają się tutaj Ślązacy nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

- Tam se idzie po naszymu pogodać. Tam bych chciała zaprosić wszyskich, kjerzy pszajom Ślonskowi – zaprasza Urszula Oślislok, która wraz z administratorem opiekuje się Ślońskim Domem na portalu i jego "domownikami". W grupie piszących po śląsku są także Regina Sobik z Jankowic Rybnickich (redaguje Ślonsko Ziymja), Maria Kotula, również ze Świerklan, Hubert Mojżesz z Niewiadomia, Maria Kostrzewa z Tworkowa, Piotr Będziński z Gorzyc, Marietta Nikel z Pszowa, Barbara Politaj, Bernard Śmigała, Janina Żoch oraz Urszula Pilny z Rudy Śląskiej, Stanisław Skiba z Bytomia, Eugeniusz Kosmała (Ojgyn z Pnioków) z Chorzowa, Józef Szczygieł z Tychów, Lech Kamiński z Koszalina, Jadwiga Cimała z Francji oraz kilku twórców z Niemiec: Barbara Matusiewicz, Janina Dudek, Roman Labiak, Beata i Roman Kostka, Richard Wlotzka. Są to Pszociele Ślonskiej Godki, którzy uważają, że warto godać i pisać po śląsku, bo godka staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej ludzi, także dzieci, zaczyna się dopytywać o różne śląskie słowa. Również portal SG jest bardzo popularny w naszym regionie. W okręgu rybnickim ma największy procent czytelników.

Wiersz Urszuli Oślislok ze Świerklan
Złoto-modrŏ fana

 

Złoto-modrŏ ślōńsko fanŏ

Takŏś nōm od wjekōw dano

Ty pasujesz do Ślōnzŏka

Inkyszych bodziesz fest po okach

Jak na marsze cie bjerymy

Kiej na sztilu tobōm fechtujymy

Ty se furgosz w lufcie leko

Ślōńzŏk bjere cie we śwjat daleko

Chce pokozać, ze się niy gańbuje

Że fana mo w zocy, a Ślōńzek miłuje

Niech wjedzōm we śwjecie, że my istniejymy

S naszom ślōńskom fanōm bez życi idymy

 

Komentarze

 • Ulka SD Ślōnskŏ Gŏdka 07 sierpnia 2013 13:49dziynkujymy pani Izie za pjykny artykuł,pozdrowjōmy redakcjŏ,niych nasza ślōnskŏ gŏdka ,nasza mowa idzie s nami we śwjat,trza gŏdać co by nasza gŏdka była żywŏ, dziynkujymy załoga slonskogodka.com
 • BasiaPL Ślonsko Godka, czyli godej, jak umiysz – ino godej 07 sierpnia 2013 17:45Piyknie dziynkuja za artykulik kery sam gości na "Nowinach" i przibliżo wszystkim nasza społeczność na SG A dyć moje motto to: "Nasza godka z nami bydzie W tustych dzionkach i we biydzie".
 • anonim Ślonsko Godka, czyli godej, jak umiysz – ino godej 07 sierpnia 2013 18:21Jako domowniczka SlonskiGodki i Redaktor Naczelny internetowej gazety SlonskoZiymia zapraszam wszystkich w/wym strony .Natomiast Urszuli Oślizlok w imieniu wszystkich domowników dziękuję za ogrom pracy jaki wkłada w to ,żeby ta nasza piykno ślonsko godka mogła przetrwać przez przyszłe pokolenia Regina Sobik
 • Bernard Śmigała zaproszynie 08 sierpnia 2013 12:32Dziynkuja redakcji Nowin za tyn artikel!Jako jedyn z tych, kerych nazwisko zostalo wymiynióne w artikelu, zaproszóm wszystkich tych, kerzy slónsko godka majóm we zocy, o odwiydzanio naszych zajtów!Naprowda sóm tego we wercie!
 • Janina Dudek Fajnie że NOWINY o nos piszom 08 sierpnia 2013 13:26Bardzo miło poczytać o naszej"Slonski Godce".Podziękowanie dla Redakcji za przedstawienie naszego internetowego Społeczeństwa podtrzymującego gwarę i tradycje śląskie.Zapracowali sobie na to-założyciel i prowadzący z nim ten portal!dzięki nim choć we wspomnieniach"wrocom na Kochany Ślonsk kaj żech urodzono i kaj moje serce"
 • Maria Kostrzewa Ślonsko Godka, czyli godej, jak umiysz – ino godej 08 sierpnia 2013 18:31Bardzo pjyknie je poczytać o naszej"Slonski Godce" Piyknie dziynkuja za artykuł kery tukej gości w "Nowinach" Pani Izie. Zaś Urszuli Ośliślok naszej Ulce pjyknie dziynkuja za to co robi . Slonsko godka je z nami od urodzynia, godali Starka ,Ołma , Mama i godomy My i ta godka przekazujymy nastympcom -naszym dzieciom i wnukom.To dziynki Portalowi Slonsko Godka , nasza godka obiegła cołki świat. Zaś godka , Slonsko nasza godka jest w sercu kożdego Slonzoka . Trza jom pjelyngnować by nie zanikła i to społeczność Portalu SlonskoGodka robi za co dziynkuja wszystkim
 • Pozdrowiom wszystkich Hubert Mojżesz. Ślonzok łod łurodzynio! 08 sierpnia 2013 20:49Łoch niy wiym jak tu podziynkować pani redaktor Izie za pamiyńć ło nos Ślonzokach no i tyż ło naszej ślonskij godce. Jak to piyknie kiej siy ło nos pamiynto, jak żech to poczytoł we naszym regijonalnym Zeitungu, godom Wom dyć we sercu i we duszy mi tak zagrało żech siy zrazu zanuciył ta pieśniczka Anieli Solawy, Ślonsko Ziymio, Ty jedna stanowisz moj dom, to ku Tobie spomniynia sztyjc me płynom i.t.d. Dziynkuja tyż Ulce ze Świyrklon kero tak piyknie tyż ło to wszystko zadbała, kero tak tom Ślonskościom żyje. Dziynkuja wszystkim kerzi som na Ślonskij Godce i zachyncom wszystkich Ślonzokow, by tyż cojsik naszkryflali po naszymu, no po Ślonsku, niy bojcie siy.
 • Beata Klocek Ślonsko Godka, czyli godej, jak umiysz – ino godej 08 sierpnia 2013 22:16GODEJ JAK UMIYSZ-INO GODEJ ....I NIY ZAPOMNI GODAC, Czytalach artikel sam we GAZECIE-niy zyja na SLONSKU,ale je to moj DOM.A raduja sie festelnie jak moga w moji SLONSKI GODCE poczytac we NECIE. A dobrze ,ze w NECIE je PORTAL SLONSKO GODKA , aby tam se poczytom gazeta SLONSKO ZIYMIA.A we artiklu som miana kere znom i czytom jejich naszkryflane po naszymu -po slonsku- .A zech je dumno SLONZOCZKA i pszaja moji GODCE.Dziynkuja za piyknie naszkryflany artikel i gorko pozdrowjom
 • Barbara Matusiewicz Ślonsko Godka, czyli godej, jak umiysz – ino godej 08 sierpnia 2013 22:27Niy wiym, jak zacznonc, bo brakuje mi slow. Mozno od podziynkowanio Pani Redaktor "Nowin" za tyn piykny artykul o nos, o naszyj nojpiykniejszy na swiecie Godce. Miyszkom we Niymcach, ale slonski jynzyk slyszalach juz pod sercym moji Matki. Szczegolnie za granicom kozde slonske slowo, kozdo spiywka, wiersz abo proza jest na woga zlota. Dziynkuja Henry`emu z Ameryki, ze umozliwiol nom rozpowszechnianie naszego slonskego jynzyka, dziynkuja Urszuli Oslizlok za to, ze tela czasu poswiynco coby tyz my za granicom mogli trefiac sie na slonskich forach. Dziynkuja wszystkim Kamratkom i Kamratom ze SLONSKIJ GODKI, SLONSKEGO DOMU i redaktorkom gazety SLONSKO ZIYMIA za to, ze robiom wiela idzie, coby tyn nojdrozszy na swiecie jynzyk sie niy straciol. Zaproszom serdecznie Czytelnikow "Nowin" do odwiedzynio naszego Portalu: www.slonskogodka.com
 • NINA Ślonsko Godka czyli godej jak umisz, ino godej 09 sierpnia 2013 08:57Dziynkuja redakcyji Nowin za piykne promowanie Naszy godki, za tyn piykny artikel, Ulce za wiersz ło Naszy Fanie i za cołki wkład na wszystkich ślonskich forach. Jak sie to czyto to płaczka sie w łoku krynci że to już tyla lot jak zaczło sie to wszystko budowac, tyla sie dzioło, tyla ludzi co godce pszajom przybyło i dołonczoło na Nasze fora, tyla piyknych ludzi sie poznało. Dziynkuja Hynrymu, Ulce, Baśce i wszystkim co rozpowszechniajom Śonski jynzyk i som z Nami. Jo godka wycyckałach z mlykym matki, ale ty matki mi wczas zabrakło i niy boło z kim pogodać, na tych forach godosz jak umisz ale sie godo i to jest nojpiynkniyjsze. Jeszcze roz DZIYNKUJA!!!
 • Stanik Pyttel slonsko godka 18 sierpnia 2013 20:52To je naszo godka lod Starzika i Starki my muszymy niom dali godac ..godac. i godac jak jino poradzi.

Dodaj komentarz