Pół etatu a emerytura

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Czy okres zatrudnienia na 1/2 etatu z wynagrodzeniem w wysokości połowy minimalnej pensji zostanie zaliczony do emerytury?
Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które przechodzą na emeryturę na nowych zasadach, wymiar czasu pracy nie ma znaczenia. Warunkiem nabycia prawa jest jedynie osiągnięcie odpowiedniego wieku. Wysokość emerytury na nowych zasadach ustala się, przyjmując do jej podstawy sumę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowany kapitał początkowy (jeśli był ustalany) i kwoty środków zewidenicjonowanych na subkoncie. Zgodnie z tym wysokość wynagrodzenia ma wpływ na wysokość emerytury. Im będzie ono wyższe, tym na indywidualnym koncie będzie wyższa kwota składek. Należy mieć przy tym na uwadze, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne jest ograniczona do rocznego limitu (w 2014 roku wynosi on 112 380 zł).
W przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku przysługuje emerytura, jeżeli spełniają łącznie warunki określone w art.27 ustawy o emeryturach i rentach z FUS:
- osiągnęły wiek emerytalny (co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
- udowodniły okres składkowy i nieskładkowy (co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).
Na wysokość tej emerytury składa się tzw. część socjalna, jednakowa dla wszystkich wnioskujących o świadczenie (24 proc. obowiązującej kwoty bazowej) oraz część zależna od długości stażu pracy i od wysokości przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek. Za każdy rok okresów składkowych nalicza się 1,3 proc. podstawy wymiaru, a za każdy rok okresów nieskładkowych 0,7 proc. podstawy wymiaru. Okresy nieskładkowe uwzględnia się w wysokości nieprzekraczającej 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
Do okresów składkowych należą m.in.
- przypadające po 14 listopada 1991 roku okresy ubezpieczenia (opłacania składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe), bez względu na wysokość wynagrodzenia oraz wymiar czasu pracy,
- przypadające przed 15 listopada 1991 roku okresy zatrudnienia na obszarze Polski po ukończeniu 15 lat życia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy albo rentę chorobową (nie uwzględnia się okresu zatrudnienia wykonywanego w wymiarze niższym niż połowa pełnego etatu).
Jak wynika z powyższego, okres zatrudnienia na pół etatu podlegał uwzględnieniu w stażu emerytalnym. Natomiast, jak już wyżej zostało podane, przy przyznaniu prawa do emerytury na nowych zasadach wymiar czasu pracy nie ma znaczenia, ale wynagrodzenie już tak.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz