post image

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, minister skarbu wystąpił do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z żądaniem zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w najszybszym możliwym terminie w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej i statucie spółki. Zaapelował też do związkowców o zawieszenie strajku w spółce.
„W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i przejęciem nadzoru właścicielskiego nad spółkami górniczymi Minister Skarbu Państwa podjął kroki przewidziane przez kodeks spółek handlowych, w celu zwiększenia efektywności nadzoru nad Jastrzębską Spółką Węglową” - czytamy w komunikacie resortu. 
W związku z przejęciem kontroli nad JSW minister skarbu zwróci się również do rady nadzorczej o przeprowadzenie w spółce audytu. „Jako przedstawiciel większościowego akcjonariusza z najwyższym niepokojem obserwujemy ostatnie wydarzenia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i zaostrzanie się strajku, który każdego dnia pogarsza sytuację finansową spółki. Tylko konstruktywny dialog i działania mogą ustabilizować sytuację, uratować miejsca pracy i powstrzymać narastające szkody” - podkreślił wiceminister skarbu Rafał Baniak.
„Ministerstwo skarbu podjęło przewidziane prawem działania, które umożliwią wzmocnienie nadzoru nad JSW. Zwołanie walnego zgromadzenia i dokonanie zmian w radzie nadzorczej wymaga jednak czasu przewidzianego w Kodeksie spółek handlowych. Apelujemy więc do strony związkowej o zawieszenie strajku w tym czasie, powrót do rozmów i do pracy by nie pogarszać i tak już bardzo trudnej sytuacji spółki” - dodał Baniak.
W poniedziałek termin nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie został jeszcze wyznaczony. Ogłoszenie w tej sprawie musi ukazać się minimum 26 dni wcześniej, tydzień też trwa przygotowanie dokumentów. Walne zgromadzenie może więc odbyć się za około miesiąc.
Źródło: Polska Agencja Prasowa

Komentarze

  • Ben Min. skarbu ? ale czego i kogo ale jaja minister skarbu POlski?, a w tym kraju dług do spłacania na 5 pokloeń ha ha ha ha
  • Piotr Coś mi tu śmierdzi...Jakoś nie wierzę w dobre intencje ministra. Rada nadzorcza może w trybie natychmiastowym odwołać i powołać Zarząd kierując się dobrem Spółki. Przedstawiciel Państwa zasiadający w Radzie Nadzorczej może takie polecenie otrzymać, gdyż nie on a Państwo jest właścicielem, On jest tylko nadzorującym w interesie Skarbu Państwa . To mi wygląda próbę wygaszenia, rozwiania emocji oraz pretensji górników poprzez rozłożenie w czasie. Stara szkoła PO tzw. uniku..
  • Johan z Niemiec Nie zgodza sie z tymNie zgodza sie z tym wszystkim,- tych spolek nie powinno byc od razu zlikwidowac to jest produkt niepotrzebny w polsce . Kozdo gruba moze sama sprzedawac wegel powtarzom to juz kolejny roz i byda dali powtarzol to nie yno Zagorowski wszyscy co decydujom o losach kopaln i tych ludzi wywalic na zbity pysk ,- tych co zdecydowali w rzadzie o powstawaniu takich spolek do prokuratora i dlugi lata do wiezienia .Kozdo gruba mo Dyrektora i jeszcze innych tam urzednikow co majom glowa po to na karku zeby myslec jak zarzadzac budzetym kopalnianym jak i gdzie sprzedac ich wegel itd i nie trza do tego zodnych spolek zeby o nich decydowali kozdo gruby moze se sama wegel sprzedac tak jak bylo zawsze ,- od zarania gornictwa i bylo dobrze teraz nogle ktos wymyslyl spolki ludzi co tam robiom zarobiajom po 100tys. nigdy nie widzac dolu kopalni nazywajac sie Manager itd jak zwol tak zwol inaczej -zlodziej- kombinator itd tym nie swojom kasom grajom na geldach i zyjom se jak krole nie robiac se nic z innych tzw.roboli jak odchodzom to trza im dac odchodne po pora milionow ludzie zrobcie z tym porzondek - zodyn tego za Was nie zrobi spolki jako ludzi wywalic a budynki po nich obulic i nie bydzie juz zodnych watpliwosci o co chodzi .pozdrawiom sam wszystkich

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.