Archiwum / Marek Krząkała
Archiwum / Marek Krząkała

 

W ostatnich miesiącach nie milknie dyskusja o migrantach zalewających Europę.

 

Przy okazji do jednego worka wrzuca się migrantów, uchodźców, islamistów, terrorystów. Migranci to ci, którzy przyjeżdżają do Europy za chlebem szukając lepszego życia. Tak, jak Polacy wyjeżdżający po 1989r. do Niemiec, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Czy wszystkich możemy przyjąć? Oczywiście, że nie, ale dzisiaj odmawiamy pomocy 7 tys. uchodźcom. W latach 90-tych udzieliliśmy schronienia 90 tys. muzułmańskim Czeczeńcom. Pozbawili nas własnej tożsamości, tradycji, kultury, narzucili nam swoją wiarę i religię?

Zgodnie z Konwencją Genewską, którą Polska podpisała"uchodźcą jest osoba żywiąca uzasadnioną obawę przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub poglądów politycznych, znajduje się poza terytorium kraju, którego jest obywatelem i – z powodu tych obaw – nie chce lub nie może do tego kraju powrócić".

Od kilku lat trwa wojna w Syrii. Obraz zniszczeń jest przerażający. Wskutek działań wojennych zginęło pół miliona osób, w tym wiele niewinnych dzieci, a 4 miliony w obawie o swoje życie uciekły z kraju. Tym osobom należy się pomoc. Nie można odwracać się plecami od ludzkiej krzywdy. Jako członkowie Unii Europejskiej mamy obowiązek, w imię solidarności i odpowiedzialności za naszą przyszłość zadbać o jedność UE. Kwestia uchodźców i walki z terroryzmem jest problemem europejskim. Żaden kraj nie rozwiąże go samodzielnie.

Może warto w okresie wielkanocnym posłuchać papieża Franciszka, który przypomina o moralnym obowiązku pomocy każdemu człowiekowi, a przestać słuchać tych, którzy mówią, że pasożyty i pierwotniaki w organizmach uchodźców są groźne dla Polaków. Bo przecież obcy to na pewno zły. To nie uchodźcy, a państwo islamskie jest zagrożeniem.

 

6

Komentarze

  • Czytelnik Robert Wybiórcze słuchanie 06 kwietnia 2016 15:51Panie pośle niech się pan na autorytet papieża nie powołuje, bo robicie to wybiórczo. Czemu nie słuchacie papieża np. kiedy mówi na temat zabijania dzieci (aborcji), czemu wówczas nie jest dla was autorytetem? Czemu głosujecie za zabijaniem. Bądź pan konsekwentny w swoim działaniu.
  • kris a do Rybnika bys chcioł? 05 kwietnia 2016 07:16Powiydz ofyn Rybniczanom co chciołbys do Rybnika skludzic islamistow.Bo przeca rząd niy weznie ich do Warszawy yno musi ich kajs dac...Powiydz frelkom ze Rybnika ze na Sylwestra skludzisz im Abdulow na fajer..
  • Stanik Pyttel Wcale nie jesteś zobowiązany i 04 kwietnia 2016 16:28Wcale nie jesteś zobowiązany i nie musisz wziąść żadnego Abdula do tego jest zobowiązany Rząd Polski -Państwo Polskie , każdy cywilizowany Rząd to zrobi i weźmie grożącym Śmierć uciekinierów i da im schronienie na 1den albo 2wa lata do zakończenia wojny.Po zakończeniu wojny Azyl wygasza i muszą wrócić do swojego Kraju (Syrii).Polska ma dosyć miejsca w kazernach wojskowych po Ruskich i całe Osiedla stoją puste po Ruskich Wojskowych . Panie Kris Tyn co NIE chce szuka powodu żeby nie pomoc i dać schronienia,........ Tyn coTAK chce szuka rozwiązania żeby pomóc i dać schronienie przed śmiercią. pomóc,
  • kris kto koże tym może.. 02 kwietnia 2016 19:36Stanik dej przikład i wez rodzina islamistow do dom ,abo poru mlody Abdulow.Ciekawe co na to małzonka abo cery ? Dej znac jak dosz przikład ,cuzamyn ze Maslowskim
  • Stanik Pyttel Krząkała ma ma rację tym 02 kwietnia 2016 07:46Krząkała ma ma rację tym ludziom trzeba pomóc, nie ważne jakiego wyznania , przecież im grozi ŚMIERĆ bez wyjątku Starcom czy Dzieciom , WSZYSTKIM. Polacy KATOLICY powinni otworzyć bramy a nie zamykać . Niema kraju w Europie który by nie pomógł Polakom i ich przyjął w trudnych czasach Adam Mickiewicz może być przykładem . Polacy w całej Europie są uważani jako złodzieje , oszuści, pijacy,itd . i żaden kraj Europejski nie zamknął przed nimi bram bo 9999% Polaków jest uczciwych a ta jedna tysięczny robi opinię dla wszystkich,i tak jest z terrorystami , ta jedna tysieczna robi terroryzm .Katoliku pokaż im jak się żyje w twojej wierze , i nie zamykaj bram bo za to zapłacisz w przyszłości.
  • hipster Głos 31 marca 2016 20:31Ma pan dużo racji, ale czy to wystarczy? Ludzie oglądają dziś w TV obrazki z Kolonii (sylwester), zamachy w Paryżu i Brukseli. To powoduje łatwe skojarzenie - Arab to terrorysta. Jak przekonać Polaków, że to uproszczenie?

Dodaj komentarz