Archiwum / Marek Krząkała
Archiwum / Marek Krząkała

 

Podzielę się z Państwem kilkoma przemyśleniami. Po pierwsze - co mam nadzieję wybrzmiewa w moich felietonach - ubolewam nad podziałem naszego kraju na dwie Polski, na wschód i zachód, na lepszy i gorszy sort. Cały czas przypomina nam to trudną i zawiłą historię, czego najlepszym przykładem jest ziemia śląska. Ten podział odczuwalny jest nie tylko w społecznościach lokalnych, ale przede wszystkim w naszych rodzinach. Dostrzec można bierność społeczeństwa wobec wspierania tego procesu, którego negatywne skutki dla naszego narodu będą, lub są już teraz nieodwracalne. Po drugie niepokoi mnie przyzwolenie obywateli na różnego rodzaju afery, wpadki i nadużycia władzy. Przecież każdy z nas słyszał o aferze Srebrnej, związanej z budową przez PiS dwóch biurowców, aferze z działką Morawieckiego, niemoralnym rozdawnictwem pieniędzy podatników, czy z milionowymi nagrodami dla działaczy partyjnych. Okazuje się, że społeczeństwu to nie przeszkadza i nie ma to wpływu na wynik wyborczy. W zamian za transfery socjalne sporo osób przymyka oko na tego typu ekscesy. Po trzecie wykorzystywanie elementu strachu do mobilizacji elektoratu. Wszyscy jesteśmy tego świadkami, szczególnie oglądając propagandę rządową w mediach publicznych. Straszono Polaków, że zostaną zalani islamizacją i imigrantami, że zmuszeni będziemy zwracać mienie żydowskie, że zostaną zabrane programy socjalne z 500+ na czele, że Niemcy to nasz wróg i należą nam się reparacje. Trudno powiedzieć jak długo nasze społeczeństwo będzie nabierać się na tego rodzaju kłamstwa i manipulacje. Ma to tyle wspólnego z prawdą co rzekomy zamach w Smoleńsku. Do tego dochodzi straszenie kwestiami swiatopoglądowymi: LGBT, czy adopcja dzieci przez homoseksualistów. Prawda jest taka, że zgodnie z Traktatem z Lizbony kwestie wiary i rodziny leżą w kompetencji parlamentów narodowych. Poza tym jesteśmy konserwatywnym narodem, a Europa posiada korzenie chrześcijańskie.

 

Warto też zwrócić uwagę na frekwencję. Była ona na poziomie ponad 45 procent. To potwierdza, że świadomie korzystamy ze swoich praw, a partie są w stanie zmobilizować swoich wyborców.

 

W nowym Parlamencie Europejskim zasiądzie duża reprezentacja ugrupowań eurosceptycznych, nacjonalistycznych i populistycznych. W kilku krajach osiągnęły one dobre wyniki wyborcze, tak jak we Francji, Włoszech, czy w Polsce (PiS należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, zupełnie zmarginalizowanych w Unii, posiadających ledwo 59 mandatów na 751), nie zmienia to jednak faktu, że w Europie dalej będzie rządzić koalicja ugrupowań proeuropejskich na czele z Europejską Partią Ludową w skład której wchodzi Platforma Obywatelska.

 

Mówiąc wprost pomimo wygranej PiS w Polsce, jej posłowie mają znikomy wpływ na podejmowane decyzje w Parlamencie Europejskim. Również reprezentacja Koalicji Europejskiej jest mniejsza niż w poprzedniej kadencji. Można zatem uznać, że przegraliśmy dwukrotnie, bo ci którzy mają coś do powiedzenia zdobyli mniej mandatów, a ci, którzy dziś cieszą się ze zwycięstwa, w Brukseli nie odgrywają żadnej roli. Ale takie są wybory Polaków i trzeba je uszanować.

 

Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej z Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

 

7
Baner reklamowy

Komentarze

  • Gerard Haha kolejny fantasta 07 czerwca 2019 20:30Panie Krzakala nie kompromituj sie Pan piszac o detych aferach w rodzaju Srebrnej czy dzialek Morawieckiego bo prosty chlop jest najwyrazniej madrzejszy od Pana potrafiac rozroznic tak prawdziwosc tych sensacji jak i ich skale i zmierzyc to z autentyczna grabieza jakiej PO dopuszczalo sie przez lata w Polsce tolerujac i jak sadze wsp?łuczestniczac w karuzelach VAtowskich nie mowiac juz o ordynarnej korupcji z jaka mozna bylo spotkac sie w wielu miejscach a ktorej skala obecnie zmalała znacznie bo bioracy jak i dajacy po prostu sie wystraszyli.Moze wy,zwolennicy tej mafii przegraliscie normalni ludzie zyskali na wielu polach.Zas Wasze bajki o 100 mld jakoby mozliwych do zyskania w UE jesli tylko zostaniecie wybrani sa rownie prwadopodobne jak 2 miliony Walesy ktore ponioc mialy wyjsc na ulice i go poprzec,ale biorac pod uwage iz jednak mamy calkiem sporo eurodeputowanych rowniez z PO nic nie stoi na przeszkodzie abyscie przynajmniej pokazali iz walczycie o te 100 mld dla Polski jak lwy.
  • Maciej do Realista 05 czerwca 2019 08:09Mój drogi kolego, a czy nie uważasz, że należy przeczytać w pierwszej kolejności artykuł by ocenić, czy komuś się podoba, czy nie? Gdzie logika u Ciebie? Gdzie Twoja inteligencja się podziała? haha :))) Internet daje swobodę czytania rzeczy, które lubimy oraz które mogą nam się nie spodobać. Internet to wolność. Schowaj swoje dyktatorskie zapędy do kieszeni. Proste.
  • realista drodzy czytacze 04 czerwca 2019 15:36Nie podoba wam się co pisze Krząkała? Najnormalniej w świecie nie czytajcie. Internet daje taką możliwość. Nawet na tym portalu pojawiają się artykuły PiSiorów - wystarczy na nie kliknąć. Proste
  • Miles Davis :-) 04 czerwca 2019 06:00A Pan Krząkała w swych felietonach niezmiennie od lat - atak na PiS, tak jak Przewodniczący Grześ nakazał :-) Te wypociny naprawdę robią się nudne - za to temu Panu płaci redakcja Nowin? O rany... :/ To wspaniały usypiacz przy okazji, jeśli ktoś cierpi na bezsenność, polecam felietony Pana Krząkały. Ja przynajmniej zasypiam po pierwszym dwóch, trzech sentencjach :-))))
  • supermek2684 straszenie antypis nie dziala panie per krzakala 03 czerwca 2019 15:07panie posle per krzakala straszenie ze afera srebrnej mnie smieszy podwojnie bo wasze afery byly o wiele straszniejsze i okrutne obludne sa wasze slowa ze waszych afer nie bylo moze ludzie stracili z ofe te miliardy wymyslili sobie moze wasze liberalne sodomockie myslenie mnie poraza ale co ja tam wiem ja jestem zwyklym obywatelem w rybolu rybniku i nie dawno słyszalem ze chcecie rozbicie na wojewodztwa w calej zeby naszymi przedstawicielami byli wojewody niz prezydent i premier i wasz stosunek do lgbt plus mnie wstrzasa i negatywnie wkurza czyli homogeje maja miec sluby partnerskie i adopcje dzieci czyli jakby dac dzieci kryminalistom i na to pozwalac tak wsrod sodomitow jest najwiecej pedofilow a to podwojnie mnie osobiscie wkurza bo jestem heteroseksualny gornoslazokiem polakiem a co najwazniejsze katolikiem wiec znam stary i nowy testament i ewangelie wiec mnie wkurza wasze lekkie podejscie do sodomitow-homogejow niestety nie przejdzie bo ludzie zobacza wasz temat i znam rodziny az tak liberalni nie sa przegrocie na calej lini w pazdierniku lub listopadzie !!! wybory w polsce do sejmu niestety tak bedzie panie posle per krzakala
  • Rybniczanin Wygrana to ponad 18 mln 03 czerwca 2019 14:35Podejście PO do tych wyborów jest klęską; wynik słaby, dodatkowo promujący PZPR-owców, zgnojenie PSL, ciągnięcie za uszy .N. Nic dla Polski, brak programu i ciągły anty pisowski kwik. Wyleczyłem się z głosowania na PO. I to chyba jeden pozytywny aspekt tej "kampanii" klęski.
  • tomasz Szweda moim zdaniem 03 czerwca 2019 12:48Sytuacja po tych wyborach jest zabawna, bo obie strony uważają że je wygrały. A matematyka jest prosta - wygrało Prawo i Sprawiedliwość ze swoimi prawicowymi przyległościami. Okazało się że straszenie tym antyeuropejskim PiSem nic nie dało. Moja sugestia dla posła Krząkały - chcioałbym żeby ktoś ze środowiska PO przedstawił mi program tej partii dla Polski. Zauważcie, że samo straszenie prawactwem już dziś na Polaków nie działa

Dodaj komentarz