Przegłosowaliśmy także dodatkowe 100 mln euro z tegorocznego budżetu UE na programy badawcze UE (80 mln euro na program "Horyzont 2020") i mobilność młodzieży (20 mln euro na program Erasmus+). Jestem zadowolony, bo to konkretne programy i pieniądze dla naukowców i studentów, doskonale wspierające dalszą integrację europejską.
Zareagowałem także pismem do Pani Marszałkini Sejmu na informacje o nowej specustawie. Na posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na dzień po nadchodzących wyborach parlamentarnych, poddana pod głosowanie zostanie tzw. specustawa geologiczna, która umożliwi m.in. uruchomienie kopalni na Paruszowcu z pogwałceniem woli mieszkańców i samorządu. Taka praktyka jest niedopuszczalna i uderza bezpośrednio – kolejny raz - w samorząd terytorialny. Polska od 70 lat traktuje Śląsk jak wewnętrzną kolonię, eksploatując go bezwzględnie. Bierze się od nas do budżetu najwięcej, a nakłady na kulturę mamy kilkadziesiąt razy mniejsze, niż Warszawa czy Kraków. Z tym trzeba skończyć, Śląsk nie może być kolonią.
Jako europoseł ziemi śląskiej stanowczo nie zgadzam się z takimi praktykami, apeluję o wsłuchanie się w głosy mieszkańców i usunięcie tej kontrowersyjnej ustawy z porządku obrad Sejmu RP. Będzie się działo!
Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, działacz społeczny, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny
Komentarze