post image
Związkowcy po zakończonych rozmowach z przedstawicielami rządu / solidarnosckatowice.pl/

Porozumienie zakłada podwyżkę w wysokości 6 procent oraz rozpoczęcie dyskusji nad systemową reformą sektora węgla kamiennego. Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej dostaną większą pensję począwszy od stycznia tego roku, co oznacza, że więcej pieniędzy wpłynie na ich konta już w lutym. Wyrównanie za styczeń zostanie wypłacone na początku marca. Spółka przeznaczy na podwyżki około 270 mln zł.

Jak informuje śląsko - dąbrowska Solidarność, dzienne stawki górników pracujących w wyrobiskach pod ziemią wzrosną o 22 zł brutto, co w przeliczeniu na 21 dni roboczych daje 462 zł brutto miesięcznie. Podwyżki stawek pracujących pod ziemią, ale poza wyrobiskami to 20 zł brutto, czyli 420 zł brutto miesięcznie, a zatrudnieni na przeróbce 19 zł brutto (399 zł). Najmniej otrzymają pracownicy administracji. To 13 zł dziennie, czyli 273 zł miesięcznie. Średnia podwyżka w PGG wyniesie 443 zł brutto.

Górnicy nie zamanifestują w Warszawie

"Zgodnie z ustaleniami stron podwyżki zostaną włączone do tzw. dodatków gwarantowanych do dniówek, wprowadzonych w spółce na podstawie porozumienia z 23 kwietnia 2018 roku." - czytamy na stronie śląsko - dąbrowskiej Solidarności. W związku z zawarciem porozumienia związki zawodowe zawiesiły spór zbiorowy i akcję protestacyjną.  Nie odbędzie się referendum i manifestacja w Warszawie, planowana na 28 lutego. Strony wrócą do negocjacji płacowych we wrześniu.
Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej "Solidarności" i szef związku w PGG podkreśla, że oceniając treść tego porozumienia, nie można zapominać, że postulat 12-procent podwyżek płac związkowcy wysunęli wiele miesięcy temu. Wówczas informacje o sytuacji spółki i całego górnictwa były dużo bardziej optymistycznie niż obecnie.

We wrześniu kontynuacja rozmów

- Wtedy mówiono, że może być nawet  800 milionów złotych zysku PGG. Stąd m.in. postulat 12-procent podwyżek. Jednak sytuacja diametralnie się zmieniła i całe górnictwo jest dzisiaj w zupełnie innej kondycji. To porozumienie, to jest wszystko, co mogliśmy na dzisiaj wynegocjować w tej spółce – podkreśla Hutek. – Natomiast nie zamykamy sobie drogi. Spór jest zawieszony, protesty są zawieszone. Od września siadamy do dalszych rozmów – dodał.
Dodatkowo strony ustaliły podjęcie działań w zakresie ograniczenia importu węgla kamiennego do Polski oraz przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach. Dodajmy, że porozumienie zawarli przedstawiciele zarządu PGG i 13 central związkowych działających w PGG.

Rozwiązania systemowe

W trakcie negocjacji ustalono też, że do 21 kwietnia przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych spotkają się ze związkowcami, strony przedstawią koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki.

- Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego. Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za Spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie Nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską – Jacek Sasin.

- Cieszę się z osiągniętego porozumienia, a także merytorycznej dyskusji ze stroną związkową. Mam nadzieję, że już wkrótce wspólnie usiądziemy do stołu rozmów nad systemowymi rozwiązaniami dotyczącymi górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Obie strony okazały wolę wspólnego działania na rzecz przezwyciężenia obecnych problemów i wypracowania rozwiązań stabilizujących jego sytuację w najbliższych latach - dodał pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, wiceminister Adam Gawęda.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.