Wieści z Funduszu

Kalkulator do wyliczenia grubości ocieplenia budynków to kolejne ułatwienie dla osób starających się o dotacje na termomodernizację domu jednorodzinnego. Pomoc beneficjentom programu Czyste Powietrze na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowali eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Kalkulator pomaga wyliczyć grubość izolacji termicznej domu przy ociepleniu wybranych przegród budowlanych – m.in. ścian, stropodachu, podłóg – oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Szczegóły na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka "Warto wiedzieć").

 

 

Moja woda

Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe, będzie można otrzymać z nowego programu priorytetowego Moja Woda Ministerstwa Klimatu oraz NFOŚiGW. Łączny budżet na ten cel, czyli łagodzenie skutków suszy w Polsce, to 100 mln zł do wykorzystania w latach 2020-2024. Dzięki temu ma powstać 20 tys. przydomowych instalacji, dzięki którym zaoszczędzimy 1 mln m sześć. wody rocznie.

Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Można otrzymać do 5 tys. zł, nie więcej niż 80 proc. kosztów poniesionych po 1 czerwca.Środki mogą być przeznaczone na zakup, montaż i uruchomienie instalacji, takich jak m.in.: zbiornik retencyjny lub podziemny, oczko wodne, do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody, pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości. Wnioski można składać w WFOŚiGW od lipca.

Baner reklamowy

Komentarze

Dodaj komentarz