Łukasz Kohut
Łukasz Kohut

Rozmawialiśmy, rozmawiali, niektórzy pierwszy raz od bardzo długiego czasu. Przedstawiciele Śląskiej Partii Regionalnej, Ślonzoków Razem, Ruchu Autonomii Śląska, Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, Ślonskiej Ferajny, senator PO, posłanka Nowoczesnej, poseł Lewicy, profesor Uniwersytetu Śląskiego. I wspólnie, razem, zusammen, cuzamyn uznaliśmy, że stoi przed nami wielkie wyzwanie w przyszłym roku: spis powszechny, który rozpoczyna się dokładnie od kwietnia przyszłego roku. Ostatnim razem - w 2011 roku - ponad 800 000 ludzi zadeklarowało narodowość śląską, ponad 500 000 zadeklarowało, że mówi po śląsku w swoim domu.

Trudno mi powiedzieć jak będzie tym razem, ale jedno wiem na pewno – jest ogromna praca u podstaw do wykonania. Tym bardziej, że przez te 10 lat propaganda i repolonizacja/polonizacja trwały w najlepsze. Tydzień temu w sobotę  w naszym rybnickim biurze doszło do spotkania już roboczego w tej sprawie i wkrótce powstanie strona internetowa ze wszystkimi śląskimi podmiotami, instrukcjami odnośnie spisu, ale także informacjami o naszych dalszych działaniach. Planujemy zaangażować w akcję informacyjną także ludzi kultury i sportu. Ba! zaproponowałem nawet, żeby pojechać wspólnie do Warszawy i zorganizować tam "Śląski Marsz" w 100-lecie Plebiscytu. Wyzwanie spore, ale paradoksalnie może nas wszystkich połączyć i doprowadzić do celu, który sobie wymarzyłem – żeby wszystkie śląskie środowiska mówiły jednym głosem w najważniejszych sprawach – spis powszechny, uznanie języka śląskiego za język regionalny, uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Tak wiele i tak niewiele, a możliwe tylko wtedy, kiedy będziemy mówić jednym, śląskim głosem.

W Europie mniejszości etniczne traktowane są poważnie, Parlament Europejski to dobre miejsce, żeby się o tym przekonać na żywo. Gdy opowiadam o problemach Ślązaków z uznaniem języka i tożsamości w Polsce, inni posłowie z Intergrupy ds. Tradycyjnych Mniejszości Narodowych i Językowych łapią się za głowę. Forgot! 

Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

Komentarze

Dodaj komentarz