premier.gov.pl
premier.gov.pl

W ramach prac przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji:

  • etap odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Etap odpowiedzialności potrwa od 28 listopada do 27 grudnia. W tym czasie przywrócona zostanie możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Nadal zawieszone będą wydarzenia kulturalne i kina. Podczas wszelkich zgromadzeń będzie mogło uczestniczyć w nich maksymalnie 5 osób. Nie będzie można organizować wesel i innych podobnych imprez. 

W dalszym ciągu zawieszona będzie normalna działalność hoteli i restauracji. Hotele będą nadal mogły przyjmować wyłącznie gości przebywajacych w podróży służbowej. Lokale gastronomiczne dalej będą funkcjonowały wyłącznie na wynos i dowóz.

 

Nadal obowiązywać będzie nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Komentarze

Dodaj komentarz