Robert Lewandowski.
Robert Lewandowski.

W związku z istniejącymi obostrzeniami epidemicznymi, w kościołach w całej Polsce występują limity wiernych. Jak wskazuje ks. proboszcz z Bazyliki w Rybniku, parafianie gromadzą się w kościele w większej liczbie, niż jest to możliwe. 

- Kochani Parafianie i Goście. Od wielu miesięcy nieustannie przypominamy w ramach ogłoszeń o normach sanitarnych w bazylice. Dziękujemy Wam za to, że je zachowujecie. To nasza wspólna troska i odpowiedzialność za zdrowie i życie nasze i innych. Niemniej zauważamy w ostatnim czasie na niektórych mszach więcej wiernych niż może być (limit 127 osób). I nie chodzi tu o więcej 5 czy 20 osób. Nie możemy na to pozwolić. Tym bardziej, że sami wierni zwracają nam uwagę, że "chyba jest za dużo", a co bardziej "życzliwi" pytają czy nas księży normy sanitarne nie obowiązują? - wskazuje ksiadz Marek Bernacki.

Wychodząc naprzeciw, od niedzieli 20 grudnia, w parafii będą liczeni wierni. Do środka kościoła, dostanie się maksymalnie 127 wiernych, reszta będzie musiała modlić się przed wejściem. 

- Jesteśmy zmuszeni więc liczyć wiernych wchodzących do kościoła. I tak będzie od niedzieli 20.12. Proszę przyjmijcie to ze zrozumieniem. To dla nas tez trudna i bolesna decyzja ale normy prawne chcemy zachowywać, przed sanepidem się nie wytłumaczymy, a mandatu też płacić nie chcemy. Mamy informacje, że w niektórych kościołach kontrole z zewnątrz miały miejsce - dodaje proboszcz.

Ksiądz Bernacki zaapelował także, by dzieci i starsi pozostali w domach.

- Raz jeszcze apeluję - niech dzieci zostaną w domu, niech starsi korzystają z dyspensy, niech Goście udają się na msze do swoich parafii. Kto jednak będzie chciał może uczestniczyć w liturgii na zewnątrz - będą włączone głośniki. Wychodząc też naprzeciw tej sytuacji wprowadzamy dodatkową pasterkę o 21.00 i przez Święta dodatkowe msze o 13.30 i 19.30. Kochani Parafianie liczę na Wasze zrozumienie i wsparcie - wskazuje proboszcz.

Komentarze

Dodaj komentarz