UM Rybnik.
UM Rybnik.

Ze złą jakością powietrza Rybnik boryka się od wielu lat, jednak dopiero od 2017 roku istnieje uchwała antysmogowa, która reguluje kwestie prawne dotyczące użytkowania starych kotłów. Z dokumentu wynika, że do końca 2021 roku należy zlikwidować wszystkie piece, które są użytkowane powyżej 10 lat. 

Ulotka trafiła do wszystkich domów jednorodzinnych w Rybniku. Na terenie Rybnika jest 18 500 tysiąca domów z czego 14 000 tysięcy z nich musi wymienić stare kotły, dlatego akcja jest adresowana głównie do właścicieli domów jednorodzinnych.

- To ostatni moment na wymianę starego pieca, pozostało już tylko 358 dni. To krótki czas na to by wybrać firmę i zmieścić się w terminie. To działanie, które pozwoli zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Tu gra toczy się o nasze życie. Nie mamy nic cenniejszego. W to zawsze warto inwestować – apeluje Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika.

W przygotowanym w ramach kampanii materiale filmowym wystąpili: znany rybnicki żużlowiec Kacper Woryna, ksiądz Wojciech Iwanecki,przewodnicząca Rady Seniorów Stefania Forreiter, Magdalena Moczała, która jest przedsiębiorcą z Rybnika i prezydent miasta Piotr Kuczera. 

W spocie wybrzmiał między innymi głos przedsiębiorców, którzy czują się związani z Rybnikiem a ich biznes jest świadomą inwestycją w ekologię.

- Mądre inwestowanie w Rybniku to dzisiaj odpowiedzialność. Za mnie, za ciebie, za moje i twoje dzieci i za wspólne dobro, które mamy w mieście – Magdalena Moczała prezes DMS sp. z o.o.

O znaczeniu kontaktów sąsiedzkich w kontekście smogu wspomniał także Duszpasterz Akademicki, ksiądz Wojciech Iwanecki.

- Zachęcam was byście się zainteresowali, tym co kryje się pod dymem z komina sąsiada. Czasem trzeba mu pomóc. Wskazać odpowiednie miejsce, gdzie może się poradzić jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca, jak wypełnić wniosek. Niech czarny rybnicki dym nie przykrywa naszej zwykłej ludzkiej serdeczności i sąsiedzkiej wrażliwości – mówi  ksiądz Wojciech Iwanecki.

W ramach kampanii, przy drogach wjazdowych do miasta, na 7 bilbordach zostały umieszczone zdjęcia ambasadorów kampanii z hasłem: „Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich”. Z kolei w 72 tablicach informujących zwykle o wydarzeniach kulturalnych, zostały zawieszone plakaty kampanii. 

Komentarze

  • RENATA miki 11 stycznia 2021 10:43Tylko widzicie smog i bardzo dobrze .Może ktoś zajmie się ogólnie ochroną przyrody. Panie Woryna niech Pan zajmie się również problemem hałd ,które zatruwają również nasze środowisko. Potężna hałda w Chwałowicach zajmuje coraz większe połacie kiedyś uprawnych pól ,łąk i czystej wody. Wpływa również to na nasze zdrowie. Ale co tam hałda i zatruwanie całego środowiska kiedy kopciuchy najważniejsze a to ,że znika cały ekosystem to małoważne dla większości.
  • supermek2684 EKOAKTYWISCI  (KARNY KOPCIUCH )PROPAGOWANIA  DONOSZENIAKANCELARIA ADWOKACKA  i ADWOKACI EKOAKTYWISCI  EKOFUNDACYJKI   10 stycznia 2021 21:38NASTEPNA AKCJA DONOSZENIA GANBA PO JAKIEGO DZBANA ILE TO DRANSTWO REKLAMOWE KOSZTUJE NASZ PODATNIKOW Z RYBNIKA I ZNOWY PRZYWALI PODATKI ZŁOTOUSTY BO CIAGLE W KAPSIE BRAKUJE KASY i iLE TYCH SZMALCOWNIKOW ANTYSMOG ZOBACZYMY ILE KOSZTUJE TO NASZ NIE LEPIEJ POMOC REALNA OPAŁDREWNIANY SUCHY +WEGIEL BLEKITNY-BEZ DYMU BEZ BENZOPIRENOW CZYLI RAKOTWORCZYCH SRODKOW W WEGLU KAMIENNYCH WYSOKIEJ JAKOSCI WEDLUG NICH MOZNA CZESCIOWO ODGAZOWAC W TEMPERATURZE WYSOKIEJ CZYLI GORACEJ TERMICZNEJ 350 STOPNI +SORBENT ER1 -jest wieloskładnikowym produktem na bazie kruszyw produkcji polskiej. Autorzy Zobacz, co to jest Sorbent ER1 – wynalazek polskich naukowców. KIEDYS ZA PANISTEFANI FOREITER i LUKASZ 2684 36 lat KOPCIŁO SIE Z KOMINOW I JAKO ZIELONE DRZEWKA ,KRZEWY i KWIATKI BYŁY  IKARUSY BUS&Y KOPCIŁ GDZIE WTEDY EKOLOGIA BYŁA W ZYCI  JESZCZE GORZEJ BYŁO CZARNY DYM LECIAŁ AZ MIŁO OD LAT MIEDZYWOJNIA DO MOICH LAT 80-90-2000TERAZ UNIJNI KELNERZY SŁUZA PLASZCZA SIE PRZED NIEMCAMI BO EKOLOGIA POSTEPU RADYKALNEGO JEST A GDZIE POMOC WLODORZA I JEGO POMAGIERÓW Z MAGISTRATU RYBNIK WIDAC REKLAMA DZWIGNIA DONOSZENIA TAKI MARKSIZM FASZYZM-LEWICOWEGO RADYKALNY EKOLOGIZM Z PRZYJACIOLMI LEWAKAMI A GDZIE W TYM POMOC NIE MA TYLKO REKLAMY ZA CZYJE PIENIAZKI BARDZO CIEKAWE ?!!
  • supermek2684 PATENT Z ZABRZA BLUE COAL NA PIPRZONY ANTYSMOG i SORBENT Z WODZISŁAWIA DOFINANSOWANIA DLA CALEGO RYBOL RYBNIK ,ZOR,WODZISŁAWIA ,JASTRZEBIA NA PIENIADZE B GANBA PI 10 stycznia 2021 21:23PATENT Z ZABRZA BLUE COAL NA PIPRZONY ANTYSMOG i SORBENT Z WODZISŁAWIA DOFINANSOWANIA DLA CALEGO RYBOL RYBNIK ,ZOR,WODZISŁAWIA ,JASTRZEBIA NA PIENIADZE B GANBA PIIERNICZONE CHCIWE DRANSTWO PROMUJACE NA BANERKI MAJA ALE POMOCY ZADNEJ WLODORZ KUCZERA iKIECA RESZTA BANDY OBIBOKOW Z PO KO MARKSISTOWSCY LEWACCY TYPY Z SPOD CIEMNEJ GWIAZDY A STEFANIA FOREITER ILE ZAPLACILI ZA ANTYSMOG PIPRZONY CIEKAWE ILE ZESZMACIŁA SIE KIEDYS ZA PANI KOPCIŁO SIE Z KOMINOW I JAKO ZIELONE DRZEWKA ,KRZEWY i KWIATKI BYŁY IKARUSY BUS&Y KOPCIŁ GDZIE WTEDY EKOLOGIA BYŁA W ZYCI JESZCZE GORZEJ BYŁO CZARNY DYM LECIAŁ AZ MIŁO OD LAT MIEDZYWOJNIA DO MOICH LAT 80-90-2000-TERAZ IM SIE TYCH EKOLOZKOM NIE PODOBA A TAK ZYCI Z 4 LITERY NIE SMIERDZI TYLKO PACHNIE WAM PRZYDUPASY ZŁOTUSTY PRESIDENTO RYBNIK DAJE PATENTY Z ZABRZA ( Błękitny Węgiel powstaje z wysokiej jakości węgla kamiennego. Błękitny Węgiel jest wytwarzany z polskiego węgla kamiennego bardzo dobrej jakości. Charakteryzuje go łatwość zapłonu. Nie jest koksem i nie jest produktem procesu koksowania. Jest produktem termicznej przeróbki węgla w temperaturze powyżej 350°C. ( Sorbent ER1 jest wieloskładnikowym produktem na bazie kruszyw produkcji polskiej. Autorzy Zobacz, co to jest Sorbent ER1 – wynalazek polskich naukowców. ALE CHCE POKAZAC ZE JEST OPAL KTORY NIE POTRZEBUJE TAKIEJ RADYKALIZACJI -PROPAGANDY JAKO POLAK GORNOSLAZOK KATOLIK ŁUKASZ r-84
  • Sztajger Obłudnicy 09 stycznia 2021 12:57Najlepszą twarzą kampanii gańby jest seniorka, która 50 lat życia hajcowała w piecu i kopciła żeby w żić było ciepło, a teraz zmienia lico... to tak samo jak z emerytami górniczymi. Dorobili się emerytury i protestują ZAMYKAĆ GRUBY!

Dodaj komentarz