post image
Robert Lewandowski / Archiwum.

- Wprowadzone ograniczenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie-spadek dochodów ze sprzedaży biletów o około 100 mln zł, istotnie pogorszyły sytuację finansową organizatorów transportu publicznego. Nie inaczej jest w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie komunikacja miejska organizowana jest przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, bardzo mocno odczuwa skutki pandemii. Dlatego też koniecznością stała się zmiana taryfy i cen biletów - informuje ZTM.

Linie autobusowe sieci ZTM znajdziemy między innymi w Czerwionce-Leszczynach, Knurowie, Ornontowicach czy Orzeszu. Dojedziemy nimi do wielu miast GOP-u m.in. Zabrza, Gliwic, Katowic czy lotniska w Pyrzowicach.

- Od początku do tematu podchodziliśmy otwarcie i szczerze. Już we wrześniu sygnalizowaliśmy, że w związku z dużymi stratami finansowymi z powodu koronawirusa, konieczne będą podwyżki cen - mówi Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Jak dodaje rzecznik prasowy, wpływy z biletów to tylko niewielka część finansowania transportu.

- Wpływy z biletów pokrywają średnio około 30 proc. kosztów funkcjonowania transportu publicznego na naszym obszarze - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

- W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że te różnice stają się coraz większe. Dla przykładu - do każdego biletu jednorazowego za 3,6 zł, trzeba aktualnie dopłacać aż ok. 8 zł - dodaje Wawrzaszek. 

Od stycznia br. podrożały także bilety w MZK Jastrzębie-Zdrój. Przeczytaj także: Od stycznia drożej w MZK.

Jak zmienią się ceny? Zaproponowana średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM to około 12 procent.

W przypadku biletów papierowych, najtańszy bilet normalny zdrożeje z 3,60 zł do 4 zł. Bilet na 90 minut, który kosztował 5 zł, niedługo podrożeje do 6 zł. Nadal tańsze będą bilety w wersji elektronicznej, choć i tu są znaczne wzrosty cen. Najtańszy bilet, który kosztował dotąd 3 zł, po zmianach będzie w cenie 3,60 zł. Z kolei bilet na 90 minut za 4,40 zł, będzie za 5,40 zł.

O złotówkę podrożeją także normalne bilety dzienne i ważne 24 godziny. Wprowadzone zostanie jednak nowe uprawnienie dla pasażerów korzystających z biletu dziennego, którzy w soboty, niedziele oraz święta będą mogli zabrać w podróż komunikacją miejską ZTM jedną dodatkową osobę w ramach obowiązywania tego biletu. 

Dodatkowo po wprowadzonych zmianach, przejazd liniami lotniskowymi będzie możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM. 

Ciekawą propozycją będzie specjalny bilet na czas pandemii - „Sieć 180” w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł. W półrocznej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pasażerom nawet 400 zł. Bilet o nazwie „Sieć 180” zostanie udostępniony w sprzedaży do 31 grudnia 2021 roku.

Zmiany w taryfie ZTM mają zacząć obowiązywać najwcześniej od drugiej połowy kwietnia. Szczegółowy wykaz nowej taryfy można uzyskać klikając tutaj.

 

info na podstawie: ZTM.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.