Robert Lewandowski.
Robert Lewandowski.

Członkowie grupy to uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

- Nazwa wzięła się od naszych imion - Kuba, Marta i Julka. Działamy już od czterech lat. Wszystko zaczęło się od poprowadzenia dyskoteki szkolnej w gimnazjum i idzie w dobrym kierunku - mówi nam Jakub Grochowski, jeden z członków teamu. 

Połączyły ich wspólne zainteresowania i artystyczne dusze. Kuba od lat współpracuje z jastrzębskim MOKiem, Julka tańczy, z kolei Marta lubi śpiewać.

- Przygodę z tańcem rozpoczęłam już od 6 roku życia. Od 5 klasy szkoły podstawowej tańczyłam hip-hop. W tym roku przez egzaminy i pandemię, uznałam, że w trzeba będzie odłożyć taniec na bok. Dzięki temu, że możemy spotykać się z dziećmi i tam właśnie dla nich tańczyć i uczestniczyć w zabawach, to rekompensuje brak zajęć tanecznych - mówi Julia Drąg.

-  Ja z kolei lubię śpiewać. W taki sposób połączyliśmy wszystkie nasze pasje, które świetnie się uzupełniają w naszej działalności -  dodaje Marta Zabrzańska.

Ostatnia działalność nastolatków to akcja "Oswoić pandemię", którą poprowadzili w ramach wolontariatu w przedszkolach nr 8 i 18 oraz Szkole Podstawowej nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju.

Z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego nastolatkowie odwiedzili przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, by umilić im czas, w którym pozbawieni są wielu aktywności i zabaw.

- Łącznie w ostatnich animacjach wzięło udział blisko 200 osób. Dzieci chętnie brały udział w zabawach i dzielnie odpowiadały na pytania w naszym quizie.  Pojawiają się opinie, że najmłodszym brakowało takich akcji. Ci, którzy skorzystali, byli bardzo zadowoleni - dodaje Kuba.

Wcześniej prowadzili także liczne animacje na terenie Jastrzębia-Zdroju i okolic. Ich aktywność to zarówno wolontariat, jak i działalność komercyjna.

- Prowadziliśmy m.in. wakacje w plenerze z MOKiem - klubem Kaktus. Działamy także komercyjnie, prowadząc dyskoteki, urodziny czy inne wydarzenia, gdzie oczekiwana jest niezapomniana zabawa - tłumaczą.

Okazuje się, że to nie tylko chwilowa aktywność. To także pomysł na przyszłość.

- Cały czas się uczymy i to nam kiedyś zaprocentuje. Wydaje mi się, że jesteśmy jedną z nielicznych tak młodych grup, która żeby oswoić epidemię była w stanie pójść pokazać się i pomóc w przedszkolu - mówi Kuba.

Jest także wsparcie organizacyjne ze strony nauczycieli.

- Są wyrozumiali i jeśli idziemy na animację, nie robią problemów, żeby nas usprawiedliwić - mówi Kuba. 

Swoje zadowolenie z aktywności uczniów wyraziła także dyrektor  Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

- Cieszę się, że mamy takich uczniów.  Myślę, że zdalnym nauczaniem jesteśmy już zmęczeni. Ale jak widzę taką młodzież i to, że im się chce, to jest po prostu piękne - mówi nam Ewa Mentel, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Swoją aktywnością nastolatkowie pokazują, że nie brakuje młodych osób, które znalazły pomysł na siebie.

- Nie robimy tego po to żeby zarobić, tylko po to, żeby się spełniać. Robimy to co kochamy - mówią.

 sKuMaJ Team ma także radę dla młodych osób.

- Nie warto się zniechęcać. Nam także na początku nie zawsze wychodziło. Zaczęło się od dwóch skromnych imprez i dopiero z czasem się rozkręciło. Jeśli się chce coś osiągnąć, to jest to możliwe do zrobienia  - dodaje Julka.

- Nasze działania pozwoliły mi się otworzyć i postawić na siebie. Dzięki temu możemy pokazać innym, że warto robić coś poza siedzeniem w domu - wskazuje Marta.

Warto podsumować, że wszystko jest tak naprawdę do zrobienia.

- Wystarczy chęć i dużo dobrych ludzi wokół siebie. Nawet w czasie epidemii mimo ograniczeń, można robić coś dobrego - kończą członkowie teamu.

Odwiedź sKuMaJ Team na facebook'u: https://www.facebook.com/sKuMaJTEAM

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz