Wojciech Kiljańczyk
Wojciech Kiljańczyk

Słowa premiera Mateusza Morawieckiego o wygaszaniu oczekiwań społecznych były prorocze. A należy przypomnieć, że premier został wybrany posłem RP w okręgu wyborczym obejmującym stolicę naszego województwa. Oto partia, która zawsze na sztandarach miała walkę o polskie górnictwo, o pracowników, planuje całkowite wygaszanie tego ważnego sektora gospodarki. Pełnomocnik rządu ds. transformacji górnictwa i spółek energetycznych sam przyznał, że nie chodzi o żadną restrukturyzację, tylko o zamknięcie sektora, wygaszenie go w trakcie najbliższych lat.

 

Czy ktoś pamięta słowa Andrzeja Dudy o tym, że węgla mamy na 200 lat? A może ktoś pamięta pozowane zdjęcia zrealizowane podczas gwarków z udziałem przedstawicieli rządu i prezydenta? I okazuje się, że oczekiwania skutecznie zostały wygaszone, a plan zamykania kopalń i tak zostanie zrealizowany. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie szumne i pełne fałszu zapowiedzi przedwyborcze o patriotyzmie gospodarczym i walce o polskich pracowników. Cele wyborcze zostały jednak osiągnięte w innej perspektywie i poetyce wypowiedzi, a obecnie realizowany jest racjonalny i skrojony na miarę scenariusz. To jednak jest coraz bardziej symptomatyczne – teza stawiana przy wyborach nie jest realizowana, a społeczeństwo jest oszukiwane. I to wszystko realizują przedstawiciele partii posiadającej w swej nazwie sformułowania "prawo" i "sprawiedliwość".

 

W ostatnich dniach trwały negocjacje strony związkowej z przedstawicielami rządu, czyli ze wspomnianym pełnomocnikiem. Efekt jest taki, że umowa społeczna jest prawie gotowa, jednak do rozmów nie zaproszono samorządowców, czyli przedstawicieli lokalnych społeczności. Sytuacja ta przypomina czas przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, kiedy rybnicka społeczność pytała publicznie kandydatki i kandydatów do Sejmu RP o stanowisko wobec planu budowy kopalni Paruszowiec. Wtedy mieliśmy do czynienia z niezliczoną ilością wystąpień, konferencji prasowych, zapewnień i innych zobowiązań publicznych. Dziś na linii frontu o przyszłość Rybnika i okolic pozostali tylko mieszkańcy, przedsiębiorcy i lokalny samorząd. Tak właśnie wygląda polska rzeczywistość parlamentarna. W końcu obiecać, to nie grzech! Kolejne wybory w 2023 roku. Za dużo czasu, by społeczeństwo pamiętało o tych wszystkich kłamstwach. A może jednak?

Wojciech Kiljańczyk, Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Komentarze

  • Ewa 02 kwietnia 2021 12:04a kogo pan proponuje aby teraz wybrać? ---cynicznego człowieka który na kominie dwa lata cos tam malował lub na czarno w Irlandii kilka miesięcy dorabiał i teraz siedzi na Unijnej Emeryturze w wieku 60r życia , czy może PSLowskiego oszusta Który majątkiem nakrył by niejednego mieszczucha a płaci śmiesznie niski KRUS ,czy możne Lewicowca który sam juz nie wie czym jest prawda a czym fałsz i pedalstwo myli z miłością? Który z Nich zadba o kopalnie i przestanie udzielać emerytury górnicze po 25 latach z ZUSu ,który stworzy tu własny kopalniany system ubezpieczeń emerytalno rentowych ,który wreszcie przebuduje przemysł tak aby był dostosowany do nowych zapotrzebowań,?-- przecież Oni wszyscy to jeden wielki przekręt!
  • Kuba a jak rządili Ci z PO i PSLu 27 marca 2021 09:59"Cieszcie się ,że mieliście pracę" -tak "była" kiedyś rządowa POdła cyniczna karykatura Premiera zwróciła się do Tych wszystkich którzy od najmłodszych lat z sobotami i świętami ,oraz nadgodzinami zasuwali w najniebezpieczniejszych i szkodliwych z promieniowaniem Izotopowym włącznie -- pracy, kradnąc Im tym samym po fakcie większości lat takiej " katorgi", Ich wiek emerytalny , zasiłek pogrzebowy itp.... Tak więc wielu z Nich--robotników nie dożyło i nie dożywa obecnie podniesionego wstecznie , wieku emerytalnego a ta POdla cyniczna nienarobiona ,poza malowaniem kominów "facjata" ,nie płacąc przez wiele lat w Polsce podatków ,ani ZUSu--(sam na czarno pracował w Irlandii) tych wszystkich ludzi cynicznie wstecznie POlitycznie okradł oświadczając na odmianę do Policji i Wojska ":nie godzi się Wam zmieniać reguł gry emerytalnej w trakcie pracy.Ale robotnikom ,często schorowanym umiał!-- Tak rządziło PO . kazdy sympatyk PO powinien sie znaleźć w Obozie Dożywotniej Pracy.
  • Janusz ............rządy złodziei i oszustów. 26 marca 2021 11:08Muszę przyznać że Nas Polaków dręczą same POtwory. Najpierw właśnie to One ogłosiły "cieszcie się że mieliście prace " i chociaż samemu nic nie pracowały w życiu albo prawie nie pracowały, zaczęły Nas okradać a to z wieku emerytalnego a to rozdając nasza kase Prezesom ,Dyrektorom Ministrom z nadania PO. Następni to Pseudosprawiedliwi. Codziennie domniemanie ogłaszają jak "dobry pracodawca "dalibyśmy Wam podwyżkę ale wszystko rozdaliśmy pseudobiednym POtworom które pracowały jak Tusk wiele lat za granica ,ukrywały dochody a teraz mają niskie emerytury. No i ostatnie POtwory to Lewicowcy. Skrobanka i pedalstwo u Nich to sposób na antykoncepcje. Kwach jak nie miał na olimpiadę lekkoatletyczna to tez okradł forse tym co pracowali z ZUSu. Ot takie POtworne rządy złodziei i oszustów.

Dodaj komentarz